1. Nazwa beneficjenta – 3N Solutions Sp. z o.o.
2. Tytuł projektu „Opracowanie innowacyjnej technologii MVC (medium voltage cleaning) czyszczenia urządzeń elektroenergetycznych pod średnim napięciem do 60kV”.
3. Działania (typ) – Sektorowe programy B+R.
4. Technologia – Technologia czyszczenia urządzeń elektroenergetycznych pod napięciem średnim do 60kV.
5. Wartość projektu – 5 232 134,74 zł
6. Opis projektu – przebadanie i certyfikowanie technologii czyszczenia, która wyeliminuje przestoje w działaniu instalacji podczas jej czyszczenia pod średnim napięciem do 60 kV. Celem było zmniejszenie przerw w dostawie energii elektrycznej do odbiorców dzięki zastosowaniu technologii prac pod napięciem i w konsekwencji poprawa warunków pracy urządzeń dystrybucyjnych bez konieczności ich wyłączania w trakcie wykonywania czyszczenia.
7. Efekty projektu – Rezultatem projektu jest zaprojektowana, zrealizowana i przetestowana technologia czyszczenia urządzeń elektroenergetycznych pod napięciem średnim do 60kV z wykorzystaniem mieszanki suchych gazów z dodatkiem dwutlenku węgla w postaci skrystalizowanej technologią MVC, oraz prototyp urządzenia służącego do czyszczenia instalacji pod średnim napięciem do 60kV.
1. Nazwa beneficjenta – SBB ENERGY S.A.
2. Tytuł projektu „Hybrydowe układy adsorpcyjne do redukcji emisji rtęci z zastosowaniem wysokoefektywnych komponentów polimerowych”
3. Działania (typ) – Sektorowe programy B+R
4. Technologia – Instalacje pilotażowe, które umożliwiły połączenie kilku technik oczyszczania spalin ze szkodliwych związków rtęci. Do budowy instalacji pilotażowych wykorzystano technologie bazujące na modułach polimerowych oraz iniekcji różnych sorbentów stałych.
5. Wartość projektu – 10 042 824,64 zł
6. Opis projektu – projektu dotyczył problemu związanego z zanieczyszczeniem środowiska rtęcią i emisją tego pierwiastka do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych. W ramach projektu zostały zbudowane dwie instalacje pilotażowe, które umożliwiły połączenie kilku technik oczyszczania spalin ze szkodliwych związków rtęci.
7. Efekty projektu – wprowadzono na polski rynek usługę modernizacji systemu oczyszczania spalin w oparciu o innowacyjny hybrydowy układu adsorpcji do redukcji emisji rtęci z zastosowaniem wysokoefektywnych komponentów polimerowych (HYBREM).
1. Nazwa beneficjenta – Aiut Sp. z o.o.
2. Tytuł projektu „System gromadzenia i analizy danych o charakterze strumieniowym, dedykowany dla sieci stacji paliw, którego zadaniem jest optymalizacja kosztów dystrybucji i sprzedaży paliw oraz ciągłe (on-line) monitorowanie i wykrywanie zagrożeń związanych z wyciekami paliw”
3. Działania (typ) – prace B+R
4. Technologia – gromadzenia i analizy danych telemetrycznych dotyczących dostaw, stanów oraz sprzedaży paliw na stacjach benzynowych.
5. Wartość projektu – 3 712 331,25 zł
6. Opis projektu – System przeznaczony jest do gromadzenia i analizy danych telemetrycznych dotyczących dostaw, stanów oraz sprzedaży paliw na stacjach benzynowych. W zakresie infrastruktury telemetrycznej planowany był rozwój kontrolera stacyjnego umożliwiającego transmisję danych strumieniowych i dostosowanie urządzeń stacyjnych do wymagań światowych. Infrastruktura informatyczna rozbudowana została o hybrydowy system składowania i analizy gromadzonych danych.
7. Efekty projektu – ciągłe monitorowanie stanu i sprzedaży paliw na stacjach benzynowych w celu identyfikacji i wyjaśniania przyczyn sytuacji niepożądanych (kradzież, rozkalibrowanie dystrybutora, wyciek ze zbiornika) oraz analiza zysków i strat związanych z dystrybucją paliw. System może działać w sposób zdecentralizowany i scentralizowany, w zależności od wymagań klienta.