Członkowie grupy roboczej ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji 1 „Zdrowe społeczeństwo” to eksperci obszaru badań klinicznych, diagnostyki chorób, badań i rozwoju produktów leczniczych oraz suplementów diety.

 

Pełny skład osobowy GR 1

Pobierz PDF

Więcej informacji o KIS 1

Zobacz
Prezydium
Tomasz Nocuń
Tomasz Nocuń

W czym się specjalizuję?

Główne obszary zainteresowań zawodowych skupiają się wokół finansowania działalność badawczo-rozwojowej zarówno ze środków publicznych: dotacji, programów rządowych, jak i prywatnych: giełdy, venture capital.

Większość kariery zawodowej związałem z przemysłem biotechnologicznym i badaniami nad innowacyjnymi lekami w polskich spółkach giełdowych Selvita S.A i Ryvu Therapeutics S.A. gdzie pełniłem funkcję Prokurenta oraz Dyrektora ds. Inwestycji i Rozwoju.

 

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ wierzę, że świadome kształtowanie polityki innowacyjności w ramach regularnej współpracy pomiędzy sektorem prywatnym, instytucjami rządowymi i samorządowymi oraz światem nauki jest jednym z kluczowych elementów dla rozwoju Polski.

dr n. med. Anna Kieszkowska-Grudny
dr n. med. Anna Kieszkowska-Grudny

Obszar specjalizacji:
badania kliniczne, badania epidemiologiczne

 

Miejsce pracy:
Minds of Hope sp. z o.o. | Instytut BezStresu

 

W czym się specjalizuję?

Od 29 lat jestem związana z branżą medyczną. Absolwentka Akademii Medycznej, Studiów Finansów i Marketingu oraz Studiów Doktoranckich na Akademii Ekonomicznej. Ukończyłam z wyróżnieniem psychologię kliniczną, psychoonkologię, neuropsychologię, zarządzanie podmiotami leczniczymi. Jestem interwentką kryzysową oraz certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną PTTPB i EABCT. W badaniach zajmuję się odpornością psychiczną, jakością życia oraz zarządzaniem zmianą.

 

Czemu tu jesteś?
….ponieważ współczesny świat, to świat ultra zmian: klimatu, środowiska, stylu życia i tym samym wyzwań dla naszego zdrowia (somatycznego i psychicznego). Udział w pracach KIS 1 Zdrowe Społeczeństwo to możliwość współtworzenia strategii zdrowia w sposób innowacyjny i proaktywny.

Grzegorz Rychwalski
Grzegorz Rychwalski

Obszar specjalizacji:
sektor farmaceutyczny, prawo regulującego produkcję leków w Polsce i UE

 

Miejsce pracy:
Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków

 

W czym się specjalizuję?
Jestem ekspertem w dziedzinie sektora farmaceutycznego, otoczenia biznesu oraz polskiego i europejskiego prawa regulującego produkcję leków w Polsce i UE, a także legislacji. Jestem wiceprezesem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, członkiem Rady Biznesu przy Agencji Badań Medycznych oraz ekspertem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Konfederacji Lewiatan. Pełniłem funkcję attaché ds. produktów leczniczych i wyrobów medycznych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli oraz zastępcy przewodniczącego Grupy ds. farmaceutyków i wyrobów medycznych Rady Unii Europejskiej.

 

Czemu tu jestem?
….ponieważ jest to miejsce gdzie wypracowane rozwiązania przekładają się na zwiększenie bezpieczeństwa lekowego polskich obywateli i innowacyjności naszej gospodarki.

Sekretarz
Sekretarz
Sekretarz

Dlaczego warto dołączyć do GR?

 

Udział w KIS 1 to możliwość nawiązania współpracy z ekspertami z całego kraju i realny wpływ na rozwój technologiczny państwa w obszarze ochrony zdrowia. To również dostęp do najważniejszych i najnowszych informacji związanych z inicjatywami na poziomie krajowym i europejskim.

KIS 1
Członkowie
dr Anna Daniel-Wójcik
dr Anna Daniel-Wójcik

Obszar specjalizacji:
badania przedkliniczne, toksykologia

 

Miejsce pracy:
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Przemysłu Organicznego Oddział w Pszczynie 

 

W czym się specjalizuję?

Biotechnolog z doświadczeniem laboratoryjnym w zakresie biologii komórki, biologii molekularnej, mikrobiologii, a także toksykologii. Posiadam  doświadczenie laboratoryjne w hodowli in vitro oraz szerokiej gamy specjalistycznych technik badawczych, w tym badań toksykologicznych.

 

Czemu tu jestem?
….ponieważ w ten sposób mam wpływ na kierunek badań i rozwój w obszarach o największym potencjale innowacyjnym w kraju.

Izabela Czeremcha
Izabela Czeremcha

Obszar specjalizacji:
telemedycyna, robotyka medyczna

 

Miejsce pracy:
Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z o.o.

 

W czym się specjalizuję?
Jestem koordynatorem klastra MedSilesia, w którym odpowiadam za grupy tematyczne i przygotowanie projektów flagowych, a także bieżącą współpracę z przedsiębiorstwami i jednostkami sektora B+R. W Akceleratorze Przedsiębiorczości Rynkowej realizuję działania na rzecz budowania skutecznych i trwałych relacji nauka-biznes, angażując się w projekty międzynarodowe oraz działania Specjalistycznego Regionalnego Obserwatorium Technologie dla Medycyny, który działa w ramach Regionalnej Sieci Obserwatoriów Specjalistycznych w Województwie Śląskim.

 

Czemu tu jestem?
….ponieważ wierzę, że działania członków Klastra MedSilesia mają istotne znaczenie z punktu widzenia dla rozwoju polskiej gospodarki i są konkurencyjne oraz innowacyjne w aspekcie międzynarodowym. Chciałabym przekazywać rzetelne informacje na temat branżowych działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa, jednostki B+R, uczelnie, które są zrzeszone w klastrze (ponad 110 podmiotów), przedstawiać ich potrzeby, a także problemy, z którymi przychodzi się im mierzyć w ramach prowadzonej działalności.

Marta Winiarska
Marta Winiarska

Obszar specjalizacji:
biotechnologia medyczna, biofarmacja

 

Miejsce pracy:
Polski Związek Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed

 

W czym się specjalizuję?
Jestem prawnikiem, managerem, ekspertem sektora farmaceutycznego, absolwentką prawa na Uczelni Łazarskiego a także managerskich studiów podyplomowych na UW i SGH. Od wielu lat jestem związana z tematami gospodarczymi, innowacjami i ochroną zdrowia. Współpracowałam z Ministerstwem Rozwoju, MSZ oraz Ministerstwem Środowiska przy projektach akceleracji start-upów i innowacyjnych MŚP oraz ekspansję międzynarodową polskich przedsiębiorców m.in. w Wielkiej Brytanii, Chinach czy Niemczech. Od 2021 r. rozwijam związek branżowy BioInMed, nakierowany na budowę ekosystemu pozwalającego na dynamiczny rozwój branży biotechnologii medycznej w Polsce

 

Czemu tu jestem?
….ponieważ konkurencyjność polskiej gospodarki powinna być oparta o unikalne kompetencje tworzenia nowych rozwiązań w obszarach kluczowych, niezaspokojonych potrzeb społecznych – a takimi są właśnie potrzeby zdrowotne. Konieczne jest stworzenie warunków do rozwoju innowacji w tym obszarze.

prof. dr hab. Małgorzata Sznitowska
prof. dr hab. Małgorzata Sznitowska

Obszar specjalizacji:
technologia i analiza farmaceutyczna, biofarmacja


Miejsce pracy:

Gdański Uniwersytet Medyczny

 

W czym się specjalizuję?

Jestem farmaceutą, absolwentką Akademi Medycznej w Gdańsku. Od roku 2002 jestem kierownikiem Katedry Farmacji Stosowanej na Wydziale Farmaceutycznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Współpracowałam z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych. Minister Zdrowia powierzył mi w 2007 r. funkcję konsultanta krajowego ds. farmacji przemysłowej. Intensywnie uczestniczę w kształceniu kadr dla przemysłu farmaceutycznego.

Jestem autorem ponad 200 publikacji naukowych, w tym m.in. „Biofarmacja”, „Farmacja Stosowana. Technologia Postaci Leku”, „Technologia produktów roślinnych: produkty lecznicze, suplementy diety i kosmetyki”. Jestem współtwórcą 5 patentów.

 

Czemu tu jestem?
….ponieważ zdaję sobie doskonale sprawę ze znaczenia strategicznego wsparcia produkcji farmaceutycznej dla bezpieczeństwa lekowego społeczeństwa w Polsce

Blanka Chmurzyńska-Brown
Blanka Chmurzyńska-Brown

Obszar specjalizacji:
branża kosmetyczna

 

Miejsce pracy:
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego

 

W czym się specjalizuję?
Jako dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego odpowiadam za strategię i rozwój organizacji zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej poprzez szereg działań – od rzecznictwa na poziomie najwyższych szczebli administracji rządowej, poprzez integrację ludzi branży.  Od 2003 r. odpowiadałam za przygotowanie sektora do wszystkich regulacji: dyrektyw unijnych, rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009/WE, wszystkich krajowych aktów prawnych, mających znaczenie dla sektora kosmetycznego.

 

Dlaczego tu jestem?
Dla branży kosmetycznej, którą reprezentuje Polski Związek Przemysłu kosmetycznego, badania i rozwój są niezmiernie ważne w procesach opracowywania innowacyjnych rozwiązań i patentów.

Prof. Anna Moniuszko-Malinowska
Prof. Anna Moniuszko-Malinowska

Obszar specjalizacji:
diagnostyka i terapia chorób, nowe cele prewencyjne i terapeutyczne,

 

Miejsce pracy:
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

 

W czym się specjalizuję?
Lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych oraz medycyny morskiej i tropikalnej. Profesor w Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W latach 2016-2019 pełniła funkcję Prodziekana ds. Nauki Wydziału Lekarskiego, a następnie w 2019-2020 Prodziekana ds. Ewaluacji i Nauki Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

 

Czemu tu jestem?
….ponieważ KIS pozwalają na rozwój  badań w zakresie medycyny oraz wspieranie najbardziej innowacyjnych rozwiązań, odpowiadających na aktualne potrzeby społeczeństwa.

Karolina Lewandowska
Karolina Lewandowska

Obszar specjalizacji:
badania i rozwój produktów leczniczych, suplementów diety i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego


Miejsce pracy:

PPF Hasco-Lek S.A.

 

W czym się specjalizuję?
Specjalizuję się w tematyce związanej z pomocą publiczną, w tym na badania, rozwój i innowacje oraz na infrastrukturę B+R. Od wielu lat koordynuję prace polegające na przygotowaniu wniosków o dofinansowanie oraz rozliczaniu przyznanego wsparcia publicznego, w tym w obszarze projektów dotyczących opracowania leków. Nadzoruję wykonywanie obowiązków wynikających z umów o dofinansowanie oraz realizację założeń z wniosków o dofinansowanie. Uczestniczyłam w pozyskaniu wsparcia publicznego dla firm o łącznej wartości ok. 43 mln złotych m.in. w obszarze B+R, środowiska, opieki nad osobami starszymi, poprawy BHP, szkoleń.

 

Czemu tu jestem?
….ponieważ kształtuje ona podejście do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w obszarze zdrowia przyczyniając się do zwiększenia wartości dodanej gospodarki, a także ze względu na możliwość nawiązywania nowych kontaktów.

dr n. wet. inż. Monika Lamparska-Przybysz
dr n. wet. inż. Monika Lamparska-Przybysz

Obszar specjalizacji:
wytwarzanie produktów leczniczych (biologicznych, oryginalnych i generycznych)

 

Miejsce pracy:
ZF POLPHARMA S.A.

 

W czym się specjalizuję?
Jestem ekpertką w instytucjach wspierających rozwój sektora farmaceutycznego w Polsce. Moje zainteresowania dotyczą tworzenia rozwiązań systemowych wspierających innowacje w sektorze ochrony zdrowia, w szczególności w branży farmaceutycznej. Jestem współautorką kilku  patentów i zgłoszeń patentowych oraz kilkudziesięciu prac eksperymentalnych, doniesień konferencyjnych i prac przeglądowych z zakresu rozwoju leków. Od 2014 r. Jestem związana z Polpharma S.A., w której odpowiadam jest za relacje zewnętrzne, w tym budowanie współpracy nauki z biznesem oraz współtworzenie ekosystemu innowacji w farmacji.

 

Czemu tu jestem?
….ponieważ B+R w obszarze farmacji są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa lekowego Polski. Dlatego też wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie zarówno naukowe jak i biznesowe wspieram od samego początku proces identyfikacji i ewaluacji KIS1.

Paweł Kirejczyk
Paweł Kirejczyk

Obszar specjalizacji:
badania i rozwój produktów leczniczych, suplementów diety i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego

 

Miejsce pracy:
PPF Hasco-Lek S.A.

 

W czym się specjalizuję?
Nadzoruję prace związane z przygotowaniem wniosków o dofinansowanie oraz rozliczeniem przyznanej pomocy publicznej, również na projekty dotyczące produktów leczniczych. Uczestniczyłem w pozyskaniu wsparcia publicznego dla firm o łącznej wartości ok. 48 mln zł m.in. w obszarze projektów B+R, centrów B+R, środowiska, opieki nad osobami starszymi, poprawy BHP, szkoleń. Zajmuję się także pozyskiwaniem finansowania zewnętrznego dla Grupy Hasco. Jestem absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego na Wydziale Prawa i Administracji. Ukończyłem także studia podyplomowe w zakresie kontroli i audytu wewnętrznego. Posiadam licencję maklera papierów wartościowych.

 

Czemu tu jestem?
….ponieważ kształtuje ona podejście do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w obszarze zdrowia wpływających na podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki, a także ze względu na możliwość wymiany wiedzy i pomysłów z Członkami GR.

prof. dr hab. inż. Piotr Augustynia
prof. dr hab. inż. Piotr Augustynia

Obszar specjalizacji:
inżynieria biomedyczna, elektrokardiografia, okulografia

 

Miejsce pracy:
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

 

W czym się specjalizuję?
Od 2011 r. jestem członkiem Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. W latach 1998-2008 byłem konstruktorem w Aspel S.A, a w latach 2005-2012 kierownikiem Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej AGH. Od 2018 roku jestem kierownikiem Katedry Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Autor ok. 270 publikacji naukowych, w tym 9 książek i 120 artykułów (JCR). Moje dokonania to m. in.: opracowanie oprogramowania do interpretacji zapisu EKG, opracowanie metod algorytmicznych dla EKG: niejednorodnego próbkowania, adaptacyjnej redukcji szumu i adaptacyjnej kompresji; opracowanie metody steganografii z użyciem sygnału EKG jako nośnika.

 

Czemu tu jestem?
….ponieważ czas najwyższy zacząć wykorzystywać zdobycze techniki na rzecz zdrowotności i dobrostanu społeczeństw. Temu celowi ma służyć innowacyjność polskich przedsiębiorstw produkujących wyroby medyczne oraz kształcenie kadr na najwyższym poziomie.

prof. dr hab. Piotr Zielenkiewicz
prof. dr hab. Piotr Zielenkiewicz

Obszar specjalizacji: bioinformatyka

miejsce pracy Instytut Biochemii i Biofizyki PAN

 

W czym się specjalizuję?

Jestem kierownikiem Zakładu Bioinformatyki w Instytucje Biochemii i Biofizyki PAN. Wcześniej pełniłem funkcję dyrektora Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Specjalista od rozwiązywania problemów biologii molekularnej.

 


Czemu tu jestem?

….ponieważ bioinformatyka jest obecnie  niezbędnym narzędziem nauk biologicznych i medycznych.

Prof. dr hab. Tomasz Grabowski
Prof. dr hab. Tomasz Grabowski

Obszar specjalizacji:

farmakologia, badania przedkliniczne, badania kliniczne

 

 

Miejsce pracy:

JJP Biologics SA oraz Gdański Uniwersytet Medyczny

 

 

W czym się specjalizuję?

Z wykształcenia lekarz medycyny weterynaryjnej, specjalista w zakresie farmakologii. Jako szef Badań Przedklinicznych JJP Biologics SA jestem odpowiedzialny za badania w zakresie rozwoju oryginalnych przeciwciał monoklonalnych. Od roku 2022 jestem profesorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ponadto, jestem członkiem kolegium redakcyjnego European Journal of Drug Metabolism and Pharmacokinetics oraz International Journal of Pharmacokinetics.

Czemu tu jestem?

….ponieważ mam ponad 20 lat doświadczeń zebranych w przemyśle farmaceutycznym oraz ponad 20 lat doświadczeń w pracach naukowych realizowanych z wieloma Polskimi uniwersytetami.

Tomasz Wiewióra
Tomasz Wiewióra

Obszar specjalizacji:

produkty lecznicze generyczne; regulacje prawne procesów B+R w farmacji

 

 

Miejsce pracy:

Adamed Pharma S.A.

 

 

W czym się specjalizuję?

Od 13 lat jestem zaangażowany we wsparcie realizacji projektów B+R Adamed od strony finansowej i prawnej. Jestem specjalistą w obszarze prawa pomocy publicznej i prawa podatkowego, poszukiwania i pozyskiwania zewnętrznych źródeł wsparcia oraz ich prawno-finansowej obsługi w okresie realizacji.

Czemu tu jestem?

….ponieważ jest to miejsce, w którym mogę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, by wesprzeć wybór właściwych kierunków wsparcia przedsięwzięć B+R podejmowanych w tym obszarze.

Urszula Jaworska
Urszula Jaworska

Obszar specjalizacji:
promocja zdrowia zmianami systemowymi w obszarze  onkologii, chorób zakaźnych, neurologicznych SM

 

Miejsce pracy:

Fundacja Urszuli Jaworskiej

 

W czym się specjalizuję?

Od wielu lat czynnie działam przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz w Komisji Ekspertów ds. Zdrowia. W rankingu listy stu Pulsu Medycyny najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia w 2019 roku znalazłam się na 14 miejscu. Od lutego 2018 roku biorę udział w pracach Komitetu Zdrowia Krajowej Izby Gospodarczej. Od 2021 r. jestem przewodniczącą grupy roboczej ds. potrzeb pacjentów w ramach Naukowego Zespołu Roboczego Agencji Badań Medycznych. W kwietniu 2022 r. zostałam powołana w skład Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia. Jestem Członkiem Zarządu Towarzystwa Promocji Jakości na lata 2022-2026.

Czemu tu jestem?

….ponieważ moje 26 letnie doświadczenie skupiające się na rozpoznaniu oczekiwań i potrzeb pacjentów skutecznie przenosi się na znamy systemowe i w pracach  naszego zespołu mogę wpierać te działania.

prof. dr hab. inż. Zbigniew Paszenda
prof. dr hab. inż. Zbigniew Paszenda

Obszar specjalizacji:
inżynieria biomateriałów, technologie wytwarzania dla medycyny

 

Miejsce pracy: Politechnika Śląska

Wydział Inżynierii Biomedycznej, dziekan

 

W czym się specjalizuję?

Moje główne kierunki badawcze kształtowanie struktury i własności fizykochemicznych biomateriałów metalowych stosowanych na implanty w szczególności w chirurgii ortopedycznej, kardiologii zabiegowej oraz materiałów metalowych stosowanych na chirurgiczne instrumentarium zabiegowe; badania odporności korozyjnej implantów z uwzględnieniem technik sterylizacji i implantacji; badania struktury i własności fizykochemicznych bioceramiki dla protetyki stomatologicznej.

Czemu tu jestem?

….ponieważ od początku mojej działalności zawodowej przedmiotem moich zainteresowań była inżynieria biomedyczna, a w szczególności inżynieria biomateriałów i technologie wytwarzania wykorzystywane w produkcji wyrobów medycznych. Zdobyte doświadczenie zawodowe umożliwia mi w sposób aktywny uczestniczyć w działalności grupy roboczej.

Zgłoś się do grupy roboczej!

    Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana, nasz dział obsługi klienta skontaktuje się z Tobą w najbliższym czasie.

    Niektóre z pól formularza posiadają błędy, popraw je aby móc wysłać formularz.








    Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Minister Rozwoju i Technologii z siedzibą 
w Warszawie (00-507) przy Placu Trzech Krzyży 3/5. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane 
w celu w celu zapisu do Grupy Roboczej. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Pani/Panu prawach znajduje się tutaj.

    Dokumenty