W grupie roboczej ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji 13 „Innowacyjne technologie morskie” współpracują eksperci specjalizujący się w konstrukcjach morskich i przybrzeżnych, logistyce opartej o transport morski i śródlądowy oraz przemysł pogłębiarski.
Pełny skład osobowy GR 13
Pobierz PDFWięcej informacji o KIS 13
ZobaczMiejsce pracy:
Uniwersytet Morski w Gdyni
Obszar specjalizacji:
informatyka, sztuczna inteligencja, gospodarka morska
W czym się specjalizuję?
Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie informatyka uzyskałem na Politechnice Poznańskiej a stopień doktora habilitowanego – również w dyscyplinie informatyka, na Politechnice Wrocławskiej. Moje szczególne zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach sztucznej inteligencji.
Jestem członkiem Senatu UMG, autorem ok 150 publikacji naukowych. Uczestniczyłem jako kierownik i wykonawca w kilku projektach badawczych, w tym finansowanych przez agendy międzynarodowe. Współpracuję z Polskim Towarzystwem Informatycznym, Brytyjskim Towarzystwem Informatycznym oraz KES International.
Czemu tu jestem?
….ponieważ nie są mi obce sprawy związane z gospodarką morską, a rozwój technologii i innowacji dla branży morskiej traktuje jako wartość strategiczną.
Dlaczego warto dołączyć do GR?
Zyskujesz WPŁYW na branżę, z którą jesteś zawodowo związany/a
Zyskujesz DOSTĘP do unikalnej wiedzy w zakresie podejmowanych przez rząd działań dedykowanych innowacyjności tego sektora: wydarzenia (krajowe i międzynarodowe), instrumenty wsparcia itd.
Zyskujesz KONTAKTY dzięki, którym będziesz utrzymywał/a relacje z osobami, które stawiają przed sobą cele zawodowe podobne do Twoich.
Zyskujesz FORUM DO DYSKUSJI nad możliwościami i problemami sektora
Obszar specjalizacji:
Technika Morska, Stoczniowa, Napędy i Sterowanie Hydrauliczne i Pneumatyczne
Miejsce pracy:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
W czym się specjalizuję?
10 lat pracy jako starszy projektant w Szefostwie Projektowym Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA.,
Od 35 lat pracuję jako wykładowca na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego UniwersytetuTechnologicznego w Szczecinie. Jestem ekspertem Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich, Ławnikiem Izby Morskiej w Szczecinie, członkiem Rady Naukowej Polskiego Rejestru Statków. Prowadzę gościnne wykłady, m.in. na John Moore University Liverpool, Yildiz Technical University Istanbul, Lisboa Technical University, Liegge Technical University, Hamburg Harburg Technical University, Stralsund Hochschule.
Czemu tu jestem?
….ponieważ jestem zainteresowany rozwojem inteligentnych specjalizacji w dziedzinie stoczniowej obronie interesów przemysłu stoczniowego ( zwłaszcza zachodniopomorskiego) w Polsce oraz wzrostem konkurencyjności polskiego przemysłu stoczniowego w Europie przy wykorzystaniu mojego doświadczenia zawodowego
Miejsce zatrudnienia:
Menedżerska Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie, profesor
Obszar specjalizacji:
gospodarka morska, porty morskie, transport morski i rzeczny, logistyka morska,
W czym się specjalizuję?
Jestem absolwentką Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Szczecińskiej. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych – ekonomika transportu, uzyskałam w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (1995). Pracę doktorską obroniłam na Politechnice Szczecińskiej. 34 lata pracowałam w Akademii Morskiej w Szczecinie (akt. Politechnika Morska) i 5 lat w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Prowadziłam zajęcia dydaktyczne i badania naukowe. Jestem autorką 177 publikacji naukowych, w tym 7 monografii. Zrealizowałam 78 projektów naukowych. W 61 projektach pełniłam funkcję kierownika zespołów badawczych i wdrożeniowych. W okresie pracy zawodowej uzyskałam 23 nagrody rektorskie, jedną nagrodę Wojewody Szczecińskiego, pięć indywidualnych nagród ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, Srebrną i Złotą Odznakę Zasłużony Pracownik Morza oraz Złoty Medal Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa (2009). W okresie 2001 – 2005 byłam senatorem RP V kadencji. Jestem matką chrzestną promu m/f GRYF.
Czemu tu jestem?
….ponieważ pragnę wykorzystać swoją wiedzą i doświadczenie w celu kreowania wyboru optymalnych decyzji w zakresie innowacyjnych obszarów i tematów badawczych, priorytetowych dla konkurencyjnego rozwoju gospodarki morskiej i szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa.
Obszar specjalizacji:
zarządzanie oraz eksploatacja portowych i rzecznych centrów logistycznych
Miejsce pracy:
Katedra Logistyki Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego
W czym się specjalizuję?
Posiadam doświadczenie zawodowe zdobyte w działach badań i rozwoju krajowych przedsiębiorstw o profilu produkcyjnym oraz w największych koncernach energetycznych na polskim rynku, jak również w zagranicznych instytucjach finansowych funkcjonujących m.in. na rynku brytyjskim.
Czemu tu jestem?
….ponieważ specjalizuję się w procesach i urządzeniach wykorzystywanych na potrzeby logistyki opartej o transport morski i śródlądowy
Obszar specjalizacji:
przemysł stoczniowy – budowa, remonty i konwersje jednostek pływających, prace pogłębiarskie
Miejsce pracy:
Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. Gdańsk,
W czym się specjalizuję?
Jestem absolwentem Instytutu Okrętowego Politechniki Gdańskiej w 1974 roku. Niemal 50 lat pracowałem w stoczniach budowlanych i remontowych w kraju i zagranicą, w wykonawstwie prac pogłębiarskich i refulacyjnych w rejonie Morza Bałtyckiego (utrzymanie torów wodnych i basenów portowych, ochrona brzegów morskich przed erozją i odbudowa plaż), w produkcji skomplikowanych i wysoko wyposażonych konstrukcji stalowych dla europejskiego sektora offshore oil & gas i offshore wind, a także w funduszu inwestycyjnym. Doświadczenie zawodowe nabyłem na stanowiskach kierowniczych w dziedzinach nadzoru bezpośredniej produkcji, nadzoru technicznego, technicznego przygotowania i planowania produkcji, rozwoju przedsiębiorstwa,kontrolingu i działalności handlowej, w tym w marketingu, kontraktacji i rozliczeniach.
Czemu tu jestem?
….ponieważ jej utrzymanie przyczyni się do unowocześnienia szeroko rozumianej gospodarki morskiej poprzez zapewnienie szczegółowo zdefiniowanej bazy referencyjnej dla oceny i kwalifikacji innowacyjnych projektów.
obszar specjalizacji:
Budownictwo Okrętowe oraz Morska Energetyka Wiatrowa
Miejsce pracy:
Finomar sp. z o.o. – Prokurent
Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Morski
W czym się specjalizuję?
W latach 1983 – 1990 byłem zatrudniony na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej na stanowiskach od elektromontera do I-go Oficera Elektryka. Następnie pracowałem na statkach, greckich, włoskich i amerykańskich, jako Chief Electrician oraz w firmie Intermarinesp. z o.o. – „latającej stoczni remontowej”, jako Kierownik Działu Sprzedaży i Kierownik Działu Automatyki Okrętowej.
Od roku 2000 do dziś związany z firmą Finomar sp. z o.o. ze Szczecina, producentem kadłubów, okrętowych na rynek norweski, brytyjski, niemiecki i duński, jako Kierownik Działu Handlowego oraz Prokurent. Jestem członkiem Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, wiceprezesem Stowarzyszenia Zachodniopomorski Klaster Morski.
Czemu tu jestem?
….ponieważ z uwagi na:
1. Wdrażanie i opatentowywanie innowacyjnych technologii morskich w ramach działalności firm WZP.
2. Tworzenie wniosków dotacyjnych dla firm do konkursów Phare 2002, Kredyt Technologiczny BGK, RPO WZ, SPO WKP Działanie 2.3 i 1.5 oraz ich notyfikacja.
Obszar specjalizacji:
Projektowanie statków, konstrukcji morskich i instalacji offshore, technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Miejsce pracy:
Marine Design Szczecin
W czym się specjalizuję ?
W 1999 r. ukończyłem z wyróżnieniem studia na kierunku Oceanotechnika Politechniki Szczecińskiej. W latach 1999 -2005 zdobywałem doświadczenie zawodowe w Stoczni Szczecińskiej oraz międzynarodowej Grupie Mearsk. Zajmowałem stanowiska projektowe oraz nadzorowałem procesy produkcji statków. W okresie 2005 – 2008 byłem inspektorem towarzystwa klasyfikacyjnego Germanischer Lloyd, wspierając i konsultując innowacyjne projekty stoczni na rykach europejskim i azjatyckim stając się specjalistą o międzynarodowym zasięgu. W 2008 r. założyłem firmę Marine Design w Szczecinie, której do dzisiaj jest właścicielem. Firma jest znana z projektowania innowacyjnych, ekologicznych statków, jachtów, obiektów offshore i innych jednostek pływających. Zrealizowaliśmy m.in. unikalny projekt statku górniczego do wydobycia kopalin z dna morskiego na głębokości 2000 m.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chcę przyczynić się do rozwoju gospodarki morskiej w Polsce, zwiększenia jej udziału i rozpoznawalności na rynkach europejskim i światowym.
Obszar specjalizacji:
Morska Energetyka Wiatrowa
Miejsce pracy:
Polenergia S.A.
W czym się specjalizuję?
Jestem project managerem w obszarze łańcucha dostaw i technologii w Polenergia S.A. Posiadam wykształcenie inżynierskie oraz doświadczenie zawodowe związane z przemysłem stoczniowym. Aktywnie działam w grupach skupiających się na rozwoju innowacji na poziomie europejskim, krajowym i regionalnym w Polsce – m.in. członek Rady Programowej projektu BANOS, członekRegionalnej Inteligentnej Specjalizacji Województwa Pomorskiego „Technologie Offshore i Portowo-Logistyczne”. Współpracowałem z Smart Blue Regions w obszarze Morskiej Energetyki Wiatrowej.
Czemu tu jestem?
….ponieważ istotnym jest kreowanie polityk wsparcia innowacyjności w rodzącym się sektorze Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym udział powinien mieć polski przemysł i nauka.