Członkowie grupy roboczej ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji 9 „ Elektronika i fotonika” to eksperci zajmujący się dziedziną nauki i techniki, która łączy w sobie elementy optyki, elektroniki i informatyki oraz wytwarzania i przetwarzania sygnałów w postaci prądów i napięć elektrycznych lub pól elektromagnetycznych.

 

Pełny skład osobowy GR 9

Pobierz PDF

Więcej informacji o KIS 9

Zobacz
Prezydium
dr inż. Tomasz Mirosław
dr inż. Tomasz Mirosław

Obszar specjalizacji:

Systemy automatyzacji i autonomizacji maszyn, sensory optoelektroniczne, eko-mobilność, robotyka

 

Miejsce pracy: 

PCO SA / Politechnika Warszawska

 

W czym się specjalizuję?

Od 1987 przez 20 lat pracowałem w przemyśle (Przemysłowe Centrum Naukowo Produkcyjne Elektroniki profesjonalnej RADWAR S.A) na stanowiskach konstruktorskich systemów napędowych, sterowania i zasilania. W latach 2008-2011 koordynowałem projektybadawczo-rozwojowe z zakresu elektroniki i optoelektroniki w Grupie Kapitałowej Bumar. Od 2011 jestem pracownikiem naukowo-dydaktycznym PW specjalizującym się w systemach automatyzacji i autonomizacji maszyn roboczych i pojazdów oraz egzoszkieletów. Jestem członkiem grupy roboczej Automotive, ICT i Robotisation, współorganizatorem i koordynatorem pracPolskiej Platformy Technologii Fotonicznych. Uczestniczyłem w kilku projektach europejskich z zakresu systemów bezpiecznej łączności i elektromobilności.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ chcę przyczynić się do rozwoju potencjału przemysłowo –naukowego kraju. Mam nadzieję, że dobrze identyfikuje kierunki i trendy rozwoju technologii i ich wykorzystania, orazbariery rozwoju i chciałbym przyczynić się do ich przełamania.

dr hab. Inż. Beata Łuszczyńska
dr hab. Inż. Beata Łuszczyńska

Obszar specjalizacji:

technologie, materiały i urządzenia dla fotowoltaiki, konstrukcje oraz technologie wytwarzania organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED)

 

Miejsce pracy:

Politechnika Łódzka

 

W czym się specjalizuję?

Od 2021 roku jestem Kierownikiem katedry Fizyki Molekularnej, od 2020 r. zatrudniona na stanowisku Profesora Uczelni w Politechnice Łódzkiej.
W latach  2012-2019 byłam adiunktem w katedrze Fizyki Molekularnej Politechniki Łódzkiej.

 

Odbyłam następujące staże naukowe: Postdoc, CEA Francja, Grenoble Commissariat a l’Energie Atomique et aux energies alternatives, Grenoble (2011-2012), BASF Schweiz AG, Basel, Switzerland -training on the topic of organic and hybrid printable semiconducting materials (2013), Potsdam University, Niemcy (2001).

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ jestem ekspertem w dziedzinie optoelektroniki, jestem autorem i współautorem 42 artykułów naukowych (h-index: 18) oraz 4 patentów w tej dziedzinie, regularnie biorę udział w ocenie w ramach 7 PR UE i Horyzont 2020.

dr inż. Piotr Guzdek
dr inż. Piotr Guzdek

Obszar specjalizacji:

mikroelektronika, fotonika, inżynieria materiałowa

 

Miejsce pracy:

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki

 

W czym się specjalizuję?

Stopień doktora nauk fizycznych uzyskałem na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Od 2008 roku jestem związany z Instytutem, gdzie rozpocząłem pracę na stanowisku asystenta, następnie przechodziłem poszczególne szczeble kariery od kierownika laboratorium i zakładu badawczego do Zastępcy Dyrektora ds. oddziału. Kierowałem pięcioma projektami badawczymi, uczestniczyłem w realizacji kilkunastu projektów, w tym POIG, POIR i FP7. Realizowałem prace badawcze opracowania i charakteryzacji nowych materiałów dla potrzeb technologii LTCC (Low Temperature Cofired Ceramics) i polimerowej elektroniki drukowanej oraz ich zastosowania w urządzeniach mobilnych, układach konwersji i magazynowania energii oraz w inteligentnych systemach oświetlenia. Jestem współautorem ponad 60 publikacji naukowych z listy JCR oraz 4 patentów. Aktywnie działam na rzecz odbudowy przemysłu półprzewodnikowego w Polsce.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ są to kluczowe technologie umożliwiające rozwój. Budowy ekosystemu firm i jednostek badawczych w tych dziedzinach oraz skrócenie łańcucha dostaw w tym zakresie, powinno być priorytetowym działaniem w Polsce, które umożliwi dalszy rozwój wszystkich sektorów przemysłu oraz zapewni odpowiedni poziom innowacji w Polsce.

 

 

Sekretarz
Andrzej Jarzewski
Andrzej Jarzewski

Dlaczego warto dołączyć do GR?

Członkostwo w grupie ekspertów do spraw mikroelektroniki i fotoniki, z udziałem przedstawicieli świata nauki, administracji rządowej i biznesu, oferuje wiele korzyści. Oto kilka argumentów: wymiana wiedzy, tworzenie partnerstw, dostęp do najnowszych trendów, wpływ na politykę publiczną, realizacja projektów strategicznych, wpływ na standardy i regulacje czy rozszerzenie sieci kontaktów.

KIS 9
Członkowie
dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski
dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski

Obszar specjalizacji:

fotonika światłowodowa

 

Miejsce pracy:  

InPhoTech

 

W czym się specjalizuję?

Jestem założycielem i prezesem spółki InPhoTech, wiodącej polskiej firmy technologicznej wdrażającej do przemysłu innowacyjne rozwiązania światłowodowe. Uzyskałem tytuł doktora nauk fizycznych na Politechnice Warszawskiej (2000) i doktora habilitowanego na Uniwersytecie Jagiellońskim (2017). Przez 10 lat pracowałem w Belgii jako profesor wizytujący na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim. Jestem współtwórcą ponad 200 światowych zgłoszeń patentowych w kraju i zagranicą, z których już ponad 120 uzyskało status patentów, współautorem 280 publikacji naukowych. Byłem konsultantem Banku Światowego w zakresie fotoniki, ekspertem w obszarze nowych technologii i propagatorem osiągnięć polskiej nauki na arenie międzynarodowej.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ wierzę, że innowacje oparte na polskiej fotonice światłowodowej mają potencjał wesprzeć rozwój naszej gospodarki i wynieść Polskę na pozycję lidera w branżyHigh-Tech.

Krzysztof Jurczyk
Krzysztof Jurczyk

Obszar specjalizacji:

Produkcja, montaż, testowanie scalonych układów półprzewodnikowych

 

Miejsce pracy:

Intel Technology Poland

 

W czym się specjalizuję?

Ukończyłem Wydział Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Gdańskiej w zakresie Elektronicznych Systemów Medycznych, podyplomowe studia Master of Business Administration (MBA) , Copenhagen  Business School, Universiteit  Antwerpen i Fachhochschule für Technik und Wirtschaft Berlin oraz studia Zarządzania Systemami Logistycznymi realizowanych przez  Wyższą Szkołę Bankową w Gdańsku. Jestem Członkiem Rady Programowej Regionalnego Programu Strategicznego „Pomorski Port Kreatywności”, Thin Tanku „Metropolia”, Rady Pomorskiego Krajowego Klastra Kluczowego ICT „Interizon”, Grup Roboczych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji „Elektronika i Fotonika” oraz „Technologie Informacyjne, Komunikacyjne oraz Geoinformacyjne”, Rady Inteligentnej Specjalizacji Województwa Pomorskiego  „Technologie Interaktywne w Śwodowisku Nasyconym Informacyjnie”.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ jako inżynier eletronik i pasjonat tej technologii chcę aby Polska stała się jedym z czołowych i wiodących krajów w tym zakresie

prof. dr hab. Konrad Banaszek
prof. dr hab. Konrad Banaszek

Obszar specjalizacji: 

optyka, fotonika, technologie kwantowe

 

Miejsce pracy:  

Uniwersytet Warszawski / Centrum Optycznych Technologii Kwantowych

 

W czym się specjalizuję?

Jestem autorem bądź współautorem ponad 130 artykułów naukowych i doniesień konferencyjnych z zakresu technologii kwantowych, telekomunikacji, optyki i fotoniki, jak również współautorem czterech zgłoszeń patentowych. Odbyłem staże naukowe na Uniwersytetach w Rochester (Stany Zjednoczone), Oksfordzie (Wielka Brytania) i Waterloo (Kanada). Od 2016 r. pełnę rolę koordynatora naukowego inicjatywy QuantERA gromadzącej 39 organizacji z 31 krajów, która w cyklu dwuletnim organizuje międzynarodowe konkursy na projekty badawcze z zakresu technologii kwantowych. W 2021 r. zostałem wybrany członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a w 2022 r. uzyskałem tytuł Fellow Member w międzynarodowym stowarzyszeniu Optica. Jestem współzałożycielem start-upu Quantum Optical Technologies sp. z o.o. i pełnię funkcję przewodniczącego Rady Klastra Q – Klastra Technologii Kwantowych.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ jestem przekonany, że polskie środowisko badawcze posiada olbrzymi potencjał, aby przekuć doskonałość naukową w innowacyjne rozwiązania, które przyczynią się do rozwoju krajowego przemysłu w obszarze fotoniki i technologii kwantowych.

Jacek Olszański
Jacek Olszański

Obszar specjalizacji:

precyzyjne drukowanie metodą addytywną tuszami przewodzącymi do zastosowań w branżach wyświetlaczy, półprzewodników, biosensorów i zaawansowanych płytek PCB; wycena wartości niematerialnych; zarządzanie finansami

Miejsce pracy:

XTPL S.A.

 

W czym się specjalizację?

Od 2018 roku jestem Członkiem Zarządu, Dyrektorem Finansowym w XTPL S.A, gdzie odpowiadam za realizację polityki finansowej Spółki, sprawozdawczość finansową, współpracę z instytucjami finansowymi. W latach 2017 – 2018 pracowałem w Selena FM S.A. na stanowisku Członka Rady Nadzorczej i Członka Komitetu Audytu, w latach 2016 – 2018 byłem Prezesem Zarządu w Startit Corporate Finance Sp. z o.o. Wcześniej pracowałem w Grupie Selena jako Strategic Controller, w PHM KGHM Metraco Sp. z o.o jako Członek Rady Nadzorczej oraz KGHM Metale S.A. jako Kierownik Departamentu Finansów.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ jest to obszar działalności XTPL S.A., w którym dynamicznie rozwija swoją działalności od roku 2017.

dr inż. Adam Piotrowski
dr inż. Adam Piotrowski

Obszar specjalizacji:

fotonika, technologie półprzewodnikowe, mikroelektronika,

 

Miejsce pracy:

VIGO Photonics S.A

 

W czym się specjalizuję?

W 2008 roku uzyskałem stopień naukowy doktora inżyniera nauk technicznych na Wojskowej Akademii Technicznej. Pracę zawodową rozpocząłem na stanowisku Specjalisty w dziale Technologii Detektorów w VIGO System S.A. w Warszawie, na którym pracował w latach 2002-2003. Następnie w latach 2003-2006 byłem Specjalistą w laboratorium MOCVD Vigo System S.A. w Warszawie. Od 2006 do 2008 roku sprawowałem funkcję kierownika laboratorium MOCVD VIGO System S.A. w Warszawie. W latach 2008-2014 pełniłem funkcję Kierownika Wydziału Detektorów w VIGO System S.A. Od stycznia 2015 Prezes VIGO System S.A. oraz członka władz Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki. Jestem Członkiem zarządu EPIC (European Photonics Industrial Consortium), członkiem rady nadzorczej spółek Creotech Instruments i SDS Optics. CzłonkiemStrategic Advisory Group for European Commission on Qiantum Flagship.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ cenię sobie możliwość konsultacji z ministerstwem i najważniejszymi podmiotami w kraju w celu uwspólniania agendy technologicznej i potrzeb branży.

dr inż. Marek Piechociński
dr inż. Marek Piechociński

Obszar specjalizacji:

projektowanie układów MEMS: CMOS-MEMS i RF MEMS

 

Miejsce pracy:

BAE Systems Air

 

W czym się specjalizuję?

Posiadam ponad 10 lat doświadczenia w projektowaniu komercyjnych zintegrowanych układów MEMS do zastosowania w IoT oraz specjalizowanych. Specjalizuję się w analizie zintegrowanych układów metoda: FEA, FDTD, SPICE oraz równań podstawowych.Tworzę urządzenia w mikro i nano skali od konceptu do produkcji wielkoskalowej.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ chcę pomoc w rozwoju technologii MEMS w Polsce.

prof. dr hab. Tomasz Stapiński
prof. dr hab. Tomasz Stapiński

Obszar specjalizacji:

fotowoltaika, Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne

 

Miejsce pracy:

Instytut Elektroniki AGH

 

W czym się specjalizuję?

Koncentruję się na szeroko rozumianej elektronice i fotonice. Moje prace badawcze dotyczą właściwości elektrycznych, optycznych i strukturalnych w cienkich warstwach półprzewodnikowych przeznaczonych do zastosowań w mikroelektronice, fotowoltaice i optoelektronice. Wypromowałem 2 doktorów nauk technicznych w dyscyplinie elektronika. Na swoim koncie mam wyjazdy zagraniczne i współpracę naukową z Departamentem Fizyki Politechniki w Turynie, Triest ICTP-UNSCO Uniwersytet w Dundee, Katolickim Uniwersytetem w Leuven, Uniwersytet w Oulu, KFA w Juelich, Instytut Debye`a Uniwersytetu w Utrechcie, Aalto University School of Science and Technology. Od 2002 r. jestem ekspertem programów ramowych FP6, FP7, Horizon,  koordynatorem programu ERASMUS, ekspertem NCN, MNiSW, PARP, NCBiR oraz członkiem kilku towarzystw naukowych.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ moje doświadczenie szczególnie w zakresie fotowoltaiki może być przydatne dla moderowania rozwoju tej szczególnej specjalizacji wobec wyzwań klimatycznych.

dr hab. inż. Ryszard Piramidowicz
dr hab. inż. Ryszard Piramidowicz

Obszar specjalizacji:

optoelektronika zintegrowana, technika laserów, telekomunikacja optyczna

 

Miejsce pracy:

Politechnika Warszawska, VIGO Photonics, LightHouse sp. z o.o.

 

W czym się specjalizuję?

Od 2001 pracuję w Zakładzie Optoelektroniki IMiO PW. W latach 2008-2020 byłem zastępcą Dyrektora Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki PW ds. Naukowych, w latach 1998-2003 i 2006-2010 specjalistą/głównym specjalista w Pionie Centrum Badawczo Rozwojowe Telekomunikacji Polskiej S.A. Od października 2020 r. jestem kierownikiem Zakładu Optoelektroniki IMiO PW. Dodatkowo, od lutego 2021 kierownikiem, a następnie ekspertem w Zespole Systemów Optoelektronicznych w VIGO Photonics, lider Inicjatywy PIC. Jestem przewodniczącym Polskiego Komitetu Optoelektroniki Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), członkiem Optica, IEEE, SPIE oraz w europejskiej platformie technologicznej Photonics21.

Jestem autorem i współautorem ponad 500 publikacji z dziedziny optoelektroniki.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ mam doświadczenie i ekspercką wiedzę w obszarach działania KIS9, a także elastyczność i umiejętność współpracy. Przede wszystkim jednak potrafię i chcę działać na rzecz rozwoju zaawansowanych technologii elektronicznych i fotonicznych w Polsce.

prof. dr hab. inż. Roman Szewczyk
prof. dr hab. inż. Roman Szewczyk

Obszar specjalizacji:

Przemysł 4.0, pomiary ultra-wysokiej rozdzielczości, systemów monitoringu i sterowania z wykorzystaniem chmury obliczeniowej

Miejsce pracy:

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP

 

W czym się specjalizuję?

Od ponad 20 lat jestem zaangażowany zarówno w badania naukowe jak i prace rozwojowe w zakresie sensoryki, w szczególności pomiarów wielkości elektrycznych i mechanicznych ultra-wysokiej rozdzielczości, pomiarów dynamicznych, techniki pomiarowej w branży motoryzacyjnej, systemów monitoringu i sterowania z wykorzystaniem chmury obliczeniowej oraz systemów detekcji na potrzeby bezpieczeństwa i obronności.

Koordynowałem i uczestniczyłem w krajowych i międzynarodowych projektach na potrzeby rozwiązań Przemysłu 4.0, zarówno w obszarze energetyki, jak i inżynierii środowiska i inżynierii rolniczej. Aktualnie jestem redaktorem w czasopismach Journal of Automation, Mobile Robotics and Intelligent Systems oraz Robotic Systems & Applications.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ chcę uczestniczyć w procesie kreowania nowych kierunków działalności proinnowacyjnej oraz transferze nowoczesnych technologii i rozwoju oraz cyfryzacji gospodarki Polski.

prof. Ryszard Romaniuk
prof. Ryszard Romaniuk

Obszar specjalizacji:

fotonika, inżynieria komputerowa, telekomunikacja, informacyjne technologie kwantowe

 

Miejsce pracy:

Politechnika Warszawska

 

W czym się specjalizuję?

Mam doświadczenie w budowie wielkich infrastruktur badawczych i przemysłowych. Na moim koncie jest wypromowanie ponad 20 doktorów z zakresu swojej specjalizacji w kraju i zagranicą.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ mam w tym zakresie kompetencje.

dr inż. Piotr Dumania
dr inż. Piotr Dumania

Obszar specjalizacji:

konstrukcja  i technologia mikro- i nano-systemów elektronicznych MEMS-MOEMS.

 

 Miejsce pracy:

Sieć Badawcza Łukasiewicz- Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki

 

W czym się specjalizuję?

Po ukończeniu studiów na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej podjąłem pracę w Instytucie Technologii Elektronowej (ITE) w zespole, którym później kierowałem, opracowującym nowe technologie wytwarzania układów scalonych i wdrażającym je do produkcji w fabryce półprzewodników CEMI-TEWA. Efektem było wiele wdrożeń uhonorowanych nagrodami m.in.: Prezydenta RP, Ministra Przemysłu, Ministra Nauki oraz Prezesa NOT m.in. za wdrożenia do  wielomilionowej produkcji seryjnej technologii wytwarzania cyfrowych układów scalonych oraz krzemowych detektorów podczerwieni. Po likwidacji w Polsce przemysłu półprzewodnikowego prowadziłem w ITE prace badawcze nad konstrukcją i technologią mikro- i nanosystemów elektronicznych MEMS-MOEMS. Publikując wyniki prac osiągnąłem wskaźnik Hircha=8. Pozyskiwałem i kierowałem realizacją w ITE wielu krajowych i międzynarodowych projektów badawczych.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ mikroelektronika i fotonika są obecnie kluczowymi dziedzinami nowoczesnego  przemysłu dostarczającymi podzespoły bez których niemal żadna gałąź współczesnej  gospodarki nie mogłaby konkurencyjnie funkcjonować.

inż. Rafał Kruk
inż. Rafał Kruk

Obszar specjalizacji:

elektronika militarna, sprzętowe rozwiązania analizy obrazu,  systemy embedded

 

Miejsce pracy:

Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

 

W czym się specjalizuję? 

Moje doświadczenie zawodowe to m.in: Kierownik projektu systemu elektrooptycznego EOS dla zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew; Koordynator techniczny w zespole niszczyciela czołgów Ottokar Brzoza, Konstruktorautonomicznego pojazdu kołowego do zadań rozpoznawczych i bojowych PERUN, Członek zespołu modernizacji Leopard 2A4 do standardu 2PL. Jestem konstruktorem kilkudziesięciu urządzeń spełniających wymogi sprzętu militarnego, tj. systemy wizyjne, systemy embedded, pulpity operatorów, podzespoły komputerowe, elektroniczne systemy celownicze, urządzenia TEMPEST.

 

Dlaczego tu jestem?

Jestem członkiem Grupy Roboczej ds. krajowej inteligentnej specjalizacji KIS 9. Elektronika i Fotonika ponieważ posiadam wieloletnie doświadczenie w obszarze projektowania oraz zarządzania projektami elektroniki militarnej. Wieżę, że mogę wnieść wartościowy wkład w działalność tej grupy roboczej.

Zgłoś się do grupy roboczej!

    Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana, nasz dział obsługi klienta skontaktuje się z Tobą w najbliższym czasie.

    Niektóre z pól formularza posiadają błędy, popraw je aby móc wysłać formularz.








    Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Minister Rozwoju i Technologii z siedzibą 
w Warszawie (00-507) przy Placu Trzech Krzyży 3/5. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane 
w celu w celu zapisu do Grupy Roboczej. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Pani/Panu prawach znajduje się tutaj.

    Dokumenty