Eksperci grupy roboczej ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji 12 „Przemysły kreatywne” podejmują w swoich pracach tematy z zakresu projektowania, tworzenia gier, produkcji multimediów oraz cyfrowej rzeczywistości.
Pełny skład osobowy GR 12
Pobierz PDFWięcej informacji o KIS 12
ZobaczObszar specjalizacji:
multimedia, wirtualne światy (technologie immersyjne – XR), gaming
Miejsce pracy:
Uniwersytet Jagielloński
Doświadczenie zawodowe:
Jestem akademiczką i badaczką, doświadczoną liderką projektów ICT, ekspertką w branży filmowej i kreatywnej. Na swoim koncie mam autorstwo innowacyjnych przedsięwzięć w obszarze edukacji i kultury. W latach 2006-2014 kierowałam Fundacją Rozwoju Kina realizując projekty cyfryzacji w sektorze filmowym, w edukacji zawodowej sektora fashion, a także rozwijające przedsiębiorczość w sektorach kreatywnych. Jestem związana z Katedrą Zarządzania, Ekonomiki Mediów i Reklamy UJ. W 2020 r. opracowałam koncepcję międzynarodowego projektu ErasmusXR: „Doświadczenie i technologie immersyjne – od twórczej praktyki do teorii edukacji” realizowanego następnie przez UJ, Uniwersytet Maltański, Uniwersytet w Atenach i Szkołę Filmową w Łodzi.
Od 2020 roku członkini zespołu opracowującego koncepcję nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT z ramienia Una Europa, a od 2022 dyrektorka ds. edukacji EIT Culture & Creativity.
Dlaczego tu jestem?
Jestem członkinią a nawet Przewodniczącą Grupy Roboczej ds. krajowej inteligentnej specjalizacji PRZEMYSŁY KREATYWNE ponieważ lubię robić to, na czym się znam i co jest moją pasją zarówno projektową, jak i naukową oraz badawczą.
Dlaczego warto dołączyć do GR?
Członkami Grupy Roboczej „Przemysły kreatywne” są artyści, naukowcy i urzędnicy. Wszystkich nas łączy patrzenie na świat przez pryzmat wrażliwości artystycznej. Dzielimy się wiedzą na temat trendów rynkowych, dyskutujemy o nowościach branżowych oraz wzajemnie inspirujemy. Naszym celem jest wyznaczanie kierunków rozwoju dla przemysłów kreatywnych, równocześnie wskazując zagrożenia związane z użyciem nowoczesnej technologii.
Obszar specjalizacji:
User-centered design, Design thinking, User experience, Product design, Enterprise design
Miejsce pracy:
TietoEvry
W czym się specjalizuję?
Na swoim koncie mam 12 lat doświadczenia oraz 14 projektów reprezentowanych na międzynarodowych rynkach.
Specjalizuję się w strategii projektowania, badaniach na użytkownikach, interaktywnych prototypach, projektowaiu intuicyjnych interfejsów użytkownika z naciskiem na user experience. Jestem ekspertem w tworzeniu i utrzymywaniu spójnych systemów projektowych. Odpowiadam za pracę i dobór zespołów na każdym etapie product developmentu.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chcę wpłynąć na branżę projektową i ustandaryzować ocenę projektów, związanych z tworzeniem produktów cyfrowych.
Obszar specjalizacji:
ekonomia kultury, rozwój lokalny, studia miejskie (urban studies)
Miejsce pracy:
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie; Urząd Statystyczny w Krakowie
W czym się specjalizuję?
Posiadam doświadczenie pracy w administracji publicznej (Wydział Spraw Europejskich w Ministerstwie Kultury), sektorze kultury (Instytut Dziedzictwa Europejskiego w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie) oraz współpracy z sektorem pozarządowym (jako koordynator polskiej sieci Euro-Śródziemnomorskiej Fundacji im. Anny Lindh). Prowadzę badania na temat społeczno-ekonomicznego potencjału kultury w rozwoju miast, wykorzystania dziedzictwa kulturowego w procesach innowacji i dyplomacji, wypływu mega-eventów na miasta historyczne i rezyliencji miast historycznych oraz ekonomii przemysłów kultury i kreatywnych. Jestem autorką i redaktorką publikacji na temat roli kultury w rozwoju lokalnym, strategii rozwoju lokalnego, sektora kultury, w tym przemysłów kultury i kreatywnych, a także przemysłu eventowego, w tym Europejskich Stolic Kultury.
Czemu tu jestem?
….ponieważ wiem, że kultura i przemysły kreatywne są istotnym elementem współczesnej gospodarki (ok. 3% PKB Polski), a wsparcie tego sektora jest ważnym i przyszłościowym elementem prowadzenia polityki rozwojowej na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.
Obszar specjalizacji:
multimedia – produkcja i dystrybucja treści, rozwój sztucznej inteligencji oraz jej wpływ na twórczość i ochronę praw autorskich
Miejsce pracy:
Stowarzyszenie Kreatywna Polska, Efficient Studio Sp. z o.o.
W czym się specjalizuję?
Jestem producentką filmową i telewizyjną, absolwentką PWSFTviT w Łodzi i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. W branży audiowizualnej działam od 1990 roku, jako dyrektor i prezeska niezależnych spółek producenckich Prasa i Film oraz Studio A, z którymi jestem związana do dzisiaj jako producentka. Od 2013 roku jestem dyrektorewm Stowarzyszenia Kreatywna Polska, w którym zajmuję się przemysłami kultury i kreatywnymi. Prowadzę też własną firmę. Współpracuję z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych jako wiceprzewodnicząca Sekcji Producentów Filmów Fabularnych. Jestem producentką i współproducentką popularnych, nagradzanych seriali m.in. Ranczo, Dziewczyny ze Lwowa, Siła wyższa, Halo Hans oraz filmów fabularnych Sługi wojny, Sługi boże.
Czemu tu jestem?
….ponieważ interesuje mnie wspieranie rozwoju przemysłów kreatywnych w czasie zmian technologicznych i rynkowych, co przekłada się na rozwój innowacyjnych technologii wpływających na twórczość oraz chcę mieć wpływ na rozwój zrównoważonej produkcji i dystrybucji treści.
Obszar specjalizacji:
Edtech, Virtual Reality
Miejsce pracy:
Human Partner Sp. o.o.
W czym się specjalizuję?
Od 2009 r. zarządzam spółką Human Partner, która tworzy programy rozwojowe i symulacje oparte na technologii VR. Od 2023 r. należę do europejskiej sieci Virtual and Augmented Reality Industrial Coalition, wspieranej przez Komisję Europejską. Jestemcertyfikowanym konsultantem Facilitation Foundation (certyfikat APMG International), zaangażowanym w rozwój ekosystemu na rzecz innowacji cyfrowych. Współpracuję z wieloma organizacjami biznesowymi odpowiedzialnymi za wspieranie innowacyjności (m.in. Konfederacja Lewiatan, klaster technologiczny ITCorner). Jestem Członkiem European Digital Education Hub przy Komisji Europejskiej. Jako ekspert uczestniczę także w pracach Grupy Roboczej ds. sztucznej inteligencji (GRAI) przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Centrum GovTech.
Czemu tu jestem?
….ponieważ interesuję się tematyką zastosowania technologii immersyjnych w różnych dziedzinach naszego życia, w szczególności edukacji. Uważam, że potencjał tych rozwiązań technologicznych jest bardzo duży. Zależy mi na propagowaniu i upowszechnianiu dobrych praktyk i standardów na polskim rynku.
Obszar specjalizacji:
media, komunikacja społeczna
Miejsce pracy:
Akademia Humanitas
W czym się specjalizuję?
Jestem naukowcem, publicystą, menedżerem nauki, specjalistą w zakresie komunikacji społecznej i nowych mediów. Jako profesor Akademii Humanitas pracuję równolegle w dwóch instytutach: Instytucie Nauk o Zarządzaniu i Jakości oraz Instytucie Nauk Prawnych. Od ponad 15 lat prowadzę własną firmę szkoleniowo-konsultingową zajmującą się m.in. wykorzystaniem nowych mediów w marketingu, pełnię też funkcję członka zarządu Fundacji „Humanitas”. Jako ekspert z zakresu komunikacji doradzam zarządom spółek prawa handlowego, samorządom terytorialnym i organizacjom pozarządowym. Jestem autorem kilkudziesięciu prac naukowych na temat zarządzania, marketingu, public relations i ustroju wymiaru sprawiedliwości. Swoje badania naukowe prowadziłem m.in. w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Francji i Irlandii.
Czemu tu jestem?
….ponieważ moja wiedza z zakresu komunikacji społecznej i nowych mediów może być przydatna dla realizacji celów i zadań Grupy.
Obszar specjalizacji:
przemysły kreatywne – branża audiowizualna
Miejsce pracy:
przedsiębiorczyni, samozatrudniona, niezależna ekspertka
W czym się specjalizuję?
Z wykształcenia jestem antropolożką literatury, z zawodu menedżerką projektów i producentką kreatywną. Mam kilkunastoletnie doświadczenie w realizacji projektów w obszarze przemysłów kreatywnych na skalę krajową i międzynarodową, w tym m.in. wdrożenie i koordynację Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie jako mechanizmu wspierania branży audiowizualnej, jak również bezpośrednią współpracę przy rozwoju i realizacji ponad 30 produkcji audiowizualnych. Jestem niezależną ekspertkąwspółpracująca m.in. z European Institute of Innovation and Technology w obszarze przemysłów kreatywnych i New European Bauhaus.
Czemu tu jestem?
….ponieważ wierzę w ogromny potencjał przemysłów kreatywnych dla kształtowania zrównoważonego rozwoju we wszelkich dziedzinach gospodarki a także jakości życia przyszłych pokoleń.
Obszar specjalizacji:
multimedia, metrologia interdyscyplinarna, eyetracking, interfejsy człowiek-maszyna, robotyka społeczna
Miejsce pracy:
Politechnika Warszawska
W czym się specjalizuję?
Od 2005 roku jestem związana z Wydziałem Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, gdzie od 2017 roku pełnię rolę opiekuna specjalności Techniki Multimedialne. Działałam w grupie roboczej Interdisciplinary Metrology Group (IntMet) powołanej z inicjatywy EUROMET’u (European Collaboration in Measurement Standards). Pełniłam rolę niezależnego eksperta branżowego w „Foresight Mazovia. Monitorowanie i prognozowanie (foresight) priorytetowych innowacyjnych technologii dla zrównoważonego rozwoju województwa mazowieckiego” oraz „Foresight priorytetowych, innowacyjnych technologii na rzecz automatyki, robotyki i techniki pomiarowej”. Pracowałam jako członek rady programowej Fundacji na rzecz automatyki i robotyki. Brałam udział w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki – Programie Rozwojowym Politechniki Warszawskiej oraz Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 (POPC) NCBiR. Zrealizowałam szereg projektów badawczo-rozwojowych dotyczących metod oceny jakości materiału filmowego po kompresji stratnej oraz okulografii w interfejsach człowiek-maszyna.
Czemu tu jestem?
….ponieważ pragnę służyć społeczeństwu poprzez dzielenie się doświadczeniem w rozwoju najnowszych technologii, które zapewnią polskim produktom wzrost konkurencyjności na arenie międzynarodowej, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego kraju.
Obszar specjalizacji:
informatyka, sztuczna inteligencja
Miejsce pracy:
Politechnika Warszawska
W czym się specjalizuję?
Od 2002 r. jestem związany z Politechniką Warszawską, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych. Jestem tu kierownikiem Zespołu ds. Sztucznej Inteligencji w Akustyce, od 2020 r. pełnię też funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych. Ponadto w latach 2006-2014 pracowałem w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Zastosowań Informatyki i Matematyki, gdzie w latach 2008-2012 pełniłem funkcję prodziekana ds. studenckich. Współpracowałem z polskimi firmami obecnymi na rynku wysokich technologii, m.in. JAS Technologie i CherryPickGames. Wcześniej (od 1993 r.) zajmowałem się grami komputerowymi (pracując jako redaktor czasopisma Świat Gier Komputerowych). Realizowałem ok. dziesięciu projektów badawczo-rozwojowych (finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Narodowe Centrum Nauki), uczestniczyłem też w realizacji projektów międzynarodowych (w ramach Funduszy Norweskich oraz programu Horyzont 2020). Zawodowo zajmuję się zastosowaniami sztucznej inteligencji w naukach przyrodniczych i technicznych.
Czemu tu jestem?
….ponieważ interesuję się praktycznymi konsekwencjami opracowywania nowych technologii oraz ich wpływu na społeczeństwo. Chciałbym także mieć udział w zwiększaniu potencjału gospodarczego polskich firm działających w obszarze wysokich technologii.
Obszar specjalizacji:
architektura biznesu, zastosowanie nowych technologii i oprogramowania
Miejsce pracy:
Uniwersytet Warszawski
W czym się specjalizuję?
Jestem ekspertem z zakresu innowacji, transferu technologii i wiedzy (konsultant UOTT UW w projektach międzynarodowych 4EU+ oraz Einstein Telescope). Pracuję także w HSBC na pozycji Architekta Innowacyjnych Danych. Jestem liderem grupy roboczej ds. otwartej nauki i innowacji przy Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji przy Komisji Europejskiej, organizatorem i panelistąwydarzeń dedykowanych innowacjom i technologii (ASTP, Wolves Summit, Industry 4.0 etc.)
Czemu tu jestem?
….ponieważ interesuje mnie zastosowania technologii immersyjnych na potrzeby architektury biznesu celem budowy nowych produktów i usług z wykorzystaniem mechanizmów wspólnych przestrzeni danych w obszarze usług finansowych, edukacji i zielonego ładu