W skład grupy roboczej ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji 11 „Automatyzacja i robotyka” wchodzą wykwalifikowani specjaliści zajmujący się automatyzacją i robotyzacją procesów technologicznych stanowiących zasadniczą część procesu produkcyjnego w różnych branżach przemysłowych, z uwzględnieniem aktualnych oraz przyszłych trendów krajowych, europejskich oraz światowych.
Pełny skład osobowy GR 11
Pobierz PDFWięcej informacji o KIS 11
ZobaczObszar specjalizacji:
projektowanie i optymalizacja procesów, technologie automatyzacji i robotyzacji procesów
Miejsce pracy:
PONAR Wadowice S.A.
W czym się specjalizuję?
Od początku swojej kariery zawodowej jestem związany z obszarem badań i rozwoju. Pierwsze projekty realizowałem w Polskim Centrum Techniki Górniczej Grupy FAMUR, gdzie jako młodszy konstruktor, potem specjalista ds. napędów hydraulicznych, kierownik działu maszyn urabiających a finalnie Z-ca Dyrektora ds. technicznych zajmowałem się innowacyjnymi maszynami i urządzeniami stosowanymi w polskim górnictwie. Od 2015 pełnię funkcję Dyrektora Centrum Badań i Rozwoju PONAR Wadowice, gdzie odpowiedzialny jestem za realizację prac badawczo-rozwojowych w zakresie napędów, sterowań i systemów hydraulicznych do różnych gałęzi przemysłu. Jestem twórcą licznych patentów i publikacji naukowych.
Czemu tu jestem?
….ponieważ KIS 11 jest obszarem moich zainteresowań zawodowych, w którym realizuję od wielu lat prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami i procesami stosowanymi w przemyśle. Zależy mi na tym, aby mieć realny wpływ na to jaki kształt w Polsce przyjmuje ten istotny dla kraju obszar związany z automatyzacją i robotyzacją procesów.
Obszar specjalizacji:
OZE, GOZ, e-mobilność, sterowanie hamowaniem regeneracyjnym
Miejsce pracy:
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki
W czym się specjalizuję?
Od prawie 20 lat jestem zaangażowany w tworzenie innowacji technologicznych (w zakresie e-mobilności, OZE i gospodarki o obiegu zamkniętym) oraz ekosystemów proinnowacyjnych. Specjalizuję w projektowaniu, badaniach i wdrażanii innowacyjnych produktów i technologii w branży transportowej, produkcyjnej i budowlanej. Kierowałem licznymi projektami z tego zakresu, realizowanymi przez kluczowe firmy i instytucje naukowe, takie jak Coventry University, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, czy WABCO (ZF). Jestem autorem i współautorem szeregu publikacji z zakresu elektromobilności. Ukończyłemstudia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej oraz studia podyplomowe z pedagogiki na Coventry University.
Czemu tu jestem?
….ponieważ jest to nie tylko forum wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim kształtowania krajowych kierunków rozwoju badań, innowacji na potrzeby gospodarki oraz krajowej przedsiębiorczości.
Dlaczego warto dołączyć do GR?
KIS 11 to szansa, aby stanąć w szeregu liderów innowacji, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami z ekspertami, których celem jest wprowadzanie przełomowych zmian w przemyśle. Jako członek tej elitarnej grupy, masz możliwość kształtowania i wdrażania rozwiązań, które definiują kierunek rozwoju technologii wytwarzania. Współpracując z nami, możesz wpływać na kreowanie standardów bezpieczeństwa i jakości w świecie automatyzacji i robotyki. Przyłącz się do nas, aby razem podnosić poprzeczkę innowacyjności, wprowadzając na rynek technologie, które zmienią oblicze przemysłu.
Obszar specjalizacji:
inżynieria mechaniczna, inżynieria lotnicza i kosmiczna
Miejsce pracy:
Politechnika Warszawska
W czym się specjalizuję?
Zajmuje się wdrażaniem w polskim przemyśle lotniczym techniki projektowania i wytwarzania wspomaganego komputerem CAD/CAM. Zrealizowałem ponad 150 dużych projektów jak: zaprojektowanie numerycznego kształtu zespołów samolotów (Aerobus IŁ-86 i IŁ-96, Dromader, Iskierka, Iryda, An-28, ATR-42, ATR-72, Boeing 757, M-28 Skytruck), opracowanie i wdrożenie komputerowej linii technologicznej do produkcji części samolotu Boeing 787 Dreamliner, Systemu Automatycznego Programowania obrabiarek SN SPO i NARVIK, opracowanie autorskiego systemu CAD i CAM (DAMS), numerycznego modelu samochodu COBRA i wykonanie tzw. MASTER MODELU na OSN. Opracował i wdrożył metodę wykonania form i sprawdzianów do szyb samochodowych w technice komputerowej CAD/CAM. Prowadziłem prace związane z projektowaniem komputerowym nadwozia samochodu Polonez w wersji Sedan oraz samochodu roadster LEOPARD.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chcę mieć wpływ na współtworzenia działań w obszarze polityki innowacyjności, przemysłowej i technologicznej. Posiadam duże praktyczne doświadczenie zawodowe i naukowe.
Obszar specjalizacji:
techniki sztucznej inteligencji i robotyki
Miejsce pracy:
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
W czym się specjalizuję?
Jestem członkiem grup zajmujących się rozwojem technik sztucznej inteligencji, w tym polskiego stowarzyszenia sztucznej inteligencji oraz międzynarodowego towarzystwa zbiorów przybliżonych. Moją specjalnością badawczą są systemy decyzyjne, z których broniłem doktorat w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie oraz uczenie maszynowe. W 2016 obroniłem habilitację w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.
Dlaczego tu jestem?
Jestem członkiem Grupy Roboczej ds. krajowej inteligentnej specjalizacji, ponieważ zostałem wytypowany do tego uczestnictwa przez Jego Magnificencję Rektora UWM.
obszar specjalizacji:
obróbka skrawaniem, automatyzacja/bezobsługowe procesy obróbki
Miejsce pracy:
Pratt & Whitney Rzeszów
W czym się specjalizuję?
W swojej karierze zawodowej zajmowałem się wdrażaniem, obsługą, optymalizacją i automatyzacją procesów obróbki komponentów silnika turbinowego, definiowaniem i realizacją projektów badawczo-rozwojowych (BR) NCBiR/KBN i UE w zakresie technologii wytwarzania i projektowania procesów wytwarzania komponentów silnika lotniczego, współpracą z uczelniami i ośrodkami naukowymi w ramach projektów BR zakładowych, NCBiR oraz UE orz opracowaniem zasad i wdrażaniembezobsługowych operacja wytwarzania na obrabiarkach SN. Jestem członkiem międzyzakładowych grup rozwoju technologii w Pratt& Whitney Polska i Pratt & Whitney Kanada.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chcę mieć wpływ na definiowanie tematyki programów wspierających rozwój branży lotniczej a przede wszystkim zakładu Pratt&Whitney Rzeszów.
Obszar specjalizacji:
Robotyka, badania i edukacja
Miejsce pracy:
Politechnika Łódzka
W czym się specjalizuję?
Głównymi obszarami mojej działalności naukowej są konstrukcja i sterowanie robotów mobilnych oraz robotów specjalnych, w tym społecznych i rehabilitacyjnych. Prowadzę aktywną działalność badawczą oraz wdrożeniową realizując zlecenia dla firm i instytucji pozarządowych. Zorganizowałem i prowadzę Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR, które jest znakomitym uzupełnieniem procesu dydaktycznego uczelni. Od roku 2009 angażuję się w działalność społeczną w instytucjach pozarządowych: Fundacjaedukacyjną robotyka.pl i Fundacja Fablab Łódź. Aktualnie jestem przewodniczącym Rady Fundacji. Jestem członkiem IEEE oraz wiceprzewodniczącym polskiej sekcji Robotics and Automation Society (2020-2023).
Czemu tu jestem?
….ponieważ mam świadomość jak ważna jest rola tych najbardziej zaawansowanych technologii i zależy mi, aby jak najlepiej wspierały człowieka w różnych obszarach jego aktywności.
Obszar specjalizacji:
Automatyka przemysłowa, automatyzacja procesów technologicznych, inteligentne budynki
Miejsce pracy:
Politechnika Wrocławska
W czym się specjalizuję?
Prowadzę działalność badawczo-dydaktyczną na Politechnice Wrocławskiej w dziedzinie automatyki i robotyki, realizacji wielu projektów wdrożonych w kraju i za granicą związanych z automatyzacją różnych procesów i technologii. Równolegle przez ponad 25lat zarządzałem firmą specjalizującą się w innowacyjnych technologiach cybernetycznych. Jestem współautorem dwóch patentów. Kierowałem opracowaniami i wdrożeniami w przemyśle autorskich rozwiązań z zakresu cyfrowych systemów automatyki. W zakresie kompleksowej automatyzacji obiektów przemysłowych, w tym ciepłownie miejskie, elektrociepłownie, elektrownie, kopalnie gazu, tłocznie gazu ziemnego, podziemne zbiorniki gazu, obiekty specjalne w Polsce i zagranicą (Węgry, Niemcy) zostało zrealizowanych ponad 100 projektów. Szerokie kontakty i doświadczenia pozyskałem pełniąc przez kilkanaście lat funkcję sekretarza Komitetu Sterującego Klastra „Wspólnota Wiedzy i Innowacji w Zakresie Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych”, którego Koordynatorem jest Politechnika Wrocławska. Rezultaty prac zostały zawarte w ponad 224 publikacjach i opracowaniach projektowych.
Czemu tu jestem?
….ponieważ pragnę mieć możliwość wpływu na promowanie w naszym Kraju innowacyjnych i kreatywnych technologii w zakresie automatyzacji, tworzenia rozwiązań systemowych i robotyzacji opartych na cybernetycznych technologiach przyjaznych ludziom, w aspekcie minimalizacji energochłonności i minimalizacji tzw. śladu węglowego.
Obszar specjalizacji:
systemy sterowania, napędy elektryczne, algorytmy sterowania maszyn i napędów, systemy SCADA/BMS,
Miejsce pracy:
Politechnika Łódzka
W czym się specjalizuję?
Specjalizuję się w energetycznej transformacji cyfrowej, algorytmach sterowania maszyn, integracji systemów monitorowania i nadzoru produkcji w zakładach przemysłowych – integracje ERP/MES/SCADA/BMS.Realizuję projekty aplikacyjne w zakresie sterowania i automatyzacji: wymiany systemu sterowania hamowni silników Diesela, modernizacji sterowania pras technologicznych, retrofit napędów maszyn drukujących, suwnic, dźwigów, układnic pionowych, urządzeń transportu bliskiegooraz maszyn górnictwa odkrywkowego. Prowadzę serwis systemów na bazie rozwiązań komunikacji przemysłowej i ocenę maszyn pod względem wymagań bezpieczeństwa. Jestem Członkiem organizacji IEEE ora ISA. Wypromowałem ponad 50 inżynierów i ponad 20 magistrów. Jestem autorem ponad 50 publikacji w czasopismach z listy MEN i czasopismach branżowych.
Czemu tu jestem?
….ponieważ dzieląc się praktyczną wiedzą i doświadczeniem naukowo-przemysłowym, chciałbym pomagać zmieniać Polskę i wspierać jej rozwój poprzez implementację przemysłową prac badawczych, ukierunkowywanie potrzeb w zakresie prac rozwojowych oraz praktycznąinnowacyjność.
Obszar specjalizacji:
Informatyka techniczna i telekomunikacja, IT Governance
Miejsce pracy:
ICTB Consulting Tomasz Konaszyński
W czym się specjalizuję?
Jestem ekspertem w obszarach IT Governance, bezpieczeństwa informacji oraz inteligentnej transformacji cyfrowej, ze szczególnym uwzględnieniem oprogramowania wspierającego procesy przemysłowe i biznesowe (ERP, SCM, APS, MRP, BI, systemy domenowe wspierające procesy biznesowe, Business Intelligence) oraz technologie Przemysłu 4.0. Zajmuję się doradztwem strategicznym dla biznesu w zakresie zastosowań technologii IT/OT oraz optymalizacji procesów biznesowych i przemysłowych. Jestem ekspertemKomisji Europejskiej, agencji transregionalnych i krajowych instytucji zarządzających programami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rzecz inteligentnego wzrostu i innowacji.
Czemu tu jestem?
….ponieważ uczestnicząc w łańcuchu wytwarzania wartości w obszarze innowacyjnych technologii wspomagających procesy przemysłowe, widzę potencjał do udoskonalania otoczenia biznesowego dla rozwoju przemysłu w Polsce.
Obszar specjalizacji:
projektowanie i optymalizacja procesów, technologie automatyzacji i robotyzacji procesów, diagnostyka i monitorowanie
Miejsce pracy:
OHRV Motorcycle Engines spółka z o.o.
W czym się specjalizuję?
Posiadam ponad 15 lat doświadczania zawodowego na stanowiskach: starszy inż. ds. analiz wytrzymałościowych, koordynator, techniczny punkt kontaktowy w firmie MTU Aero Engines Polska, kierownik Centrum Badań i Rozwoju Polskiej Spółki Gazownictwa, kierownik i wykonawca projektów B+R we własnej firmie Centrum Nowych Technologii, starszy specjalista ds. budowy maszyn w Sieci Badawczej Łukasiewicz- Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG, ekspert technologiczny w spółce GAW, konstruktor analityk w spółce OHRV Motorcycle Engines, kierownik projektu B+R w spółce B-Technology. Członek Komitetów Technicznych ds. Niezawodności oraz ds. Innowacyjności w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Jestem ekspertem branżowym NCBR i PARP.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chcę wspomagać rozwój polskiegoprzemysłu w automatyzacji i robotyzacji podnosząc tym samym jego efektywność techniczno- ekonomiczną.
Obszar specjalizacji:
automatyzacja i robotyzacja systemów pomiarowych
Miejsce pracy:
Politechnika Krakowskiej
W czym się specjalizuję?
Pracuję w Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej Politechniki Krakowskiej, gdzie wykonuję wróżenia i wzorcowania w dziedzinie metrologii i automatyzacji. Jestem również dyrektorem Centrum Rozwoju i Kompetencji Przemysłu 4.0, które tworzyłamod podstaw, jako jednostkę międzywydziałową PK. Przynależę do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego KT 48, międzynarodowej grupy organu roboczego CEN/CENELEC, ISO/IEC, grupy WG 10 -Coordinate measuring machines, 12 -Size, 18-Geometrical tolerancing. Jestem współautorką 72 publikacji naukowych, w tym 20 publikacji ujętych w bazie JCR. Opracowałam Wirtualne redundantne systemy pomiarowe tj. Wirtualne ramiona pomiarowe oraz wirtualne roboty pomiarowe.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chcę mieć realny wpływ na preferencje w udzielaniu wsparcia rozwoju prac badawczych, rozwojowych i innowacyjności w ramach nowej perspektywy finansowej.
Obszar specjalizacji:
Inżynieria mechaniczna, automatyka, robotyka, mechatronika
Miejsce pracy:
Politechnika Śląska
W czym się specjalizuję?
Jestem pracownikiem badawczo-dydaktycznym Politechniki Śląskiej oraz trenerem praktycznych umiejętności inżynierskich z wieloletnim doświadczeniem. Na swoim koncie mam szereg publikacji naukowych w krajowych i międzynarodowych czasopismach naukowych i monografii. Uczestniczę w projektach badawczych. Jestem członkiem komitetów naukowych i organizacyjnych międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych, organizacji naukowych oraz czasopism. Prowadzę badania naukowe w zakresie inżynierii mechanicznej, automatyki i robotyki, napędów pneumatycznych, ich efektywności energetycznej, systemów mechatronicznych, kompatybilności elektromagnetycznej, a także materiałów inteligentnych i ich zastosowań.
Czemu tu jestem?
….ponieważ umożliwia mi to kontakt z ekspertami z branży oraz wpływ na działania podejmowane w celu jej rozwoju.
Obszar specjalizacji:
tomografia, sztuczna inteligencja, przetwarzanie i analiza obrazów, systemy eksperckie
Miejsce pracy:
Centrum Badawczo-Rozwojowe Netrix S.A./Lubelska Akademia WSEI
W czym się specjalizuję?
Pracowałem w wielu przedsiębiorstwach z branży ICT prowadząc badania, opracowując innowacyjne rozwiązania, dostarczając studia wykonalności, przygotowując wdrożenia nowoczesnych technologii oraz kierując wieloma projektami i zespołami badawczo-rozwojowym. Jestem autorem ponad 500 publikacji naukowych i artykułów konferencyjnych oraz wielu patentów. Zostałemsklasyfikowany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i SciTech w prestiżowym gronie TOP 2% najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie za całokształt działalności naukowej oraz za lata 2019, 2020 i 2021. Oceniamprojekty krajowe jak i międzynarodowe (Horizon 2020, Horizon Europa).
Czemu tu jestem?
….ponieważ zawodowo i naukowo zajmuje się technologiami wspierającymi produkcję procesową i dyskretną z wykorzystaniem informatycznych systemów złożonych opartych na sensorach, tomografii i sztucznej inteligencji.
Obszar specjalizacji:
robotyka kosmiczna, eksploracja i eksploatacja planet i małych ciał Układu Słonecznego
Miejsce pracy:
Centrum Badań Kosmicznych PAN
W czym się specjalizuję?
Obszar moich zainteresowań obejmuje badania dotyczące robotyki kosmicznej i eksploracji kosmosu. Jestem autorem wielupublikacji naukowych. Kieruję projektami finansowanymi z NCN, NCBR i ESA. Biorę udział w misjach kosmicznych w charakterze Co-I, w gremiach doradczych MEiN, ESA. Recenzuję projekty dla instytucji krajowych i międzynarodowych.
Czemu tu jestem?
….ponieważ jestem zainteresowany rozwojem badań i innowacji w Polsce.
Obszar specjalizacji:
automatyka i robotyka
Miejsce pracy:
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
W czym się specjalizuję?
Jestem kierownikiem zespołu Systemów Dynamicznych i Teorii Sterowania w Katedrze Automatyki i Robotyki AGH, kierownikiemdziału badań i rozwoju systemów sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa w Centrum Technicznym Aptiv w Krakowie. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie przemysłowe w projektowaniu i wdrażaniu systemów automatyki. Jestem członkiem wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw i organizacji, w tym IEEE, INCOSE, PAU, PTM ale także głównym wykonawcą i współwykonawcąprojektów ministerialnych i międzynarodowych.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chciałbym, aby uczelnie techniczne rozwiązywały problemy, które są istotne dla rozwoju przemysłowego kraju.
Obszar specjalizacji:
metody opisu i optymalizacji procesu interakcji w układzie człowiek-obiekt techniczny
Miejsce pracy:
Politechnika Poznańska
W czym się specjalizuję?
Jestem członkiem Komisji Ergonomii Polskiej Akademii Nauk Oddział w Poznaniu, Komisji Ergonomii Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego Oddział w Poznaniu oraz Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. Prowadzę projekty badawcze na wydziale inżynierii zarządzanie Politechniki Poznańskiej. Jestem autorką około 100 artykułów naukowych oraz kilku monografii. Opiekun wypromowanych prac doktorskich.
Czemu tu jestem?
….ponieważ moja działalność naukowa obejmuje ważny aspekt projektowania technicznego ukierunkowanego na człowieka, a dokładniej, na wymagania ergonomiczne wynikające ze znajomości możliwości psychofizycznych człowieka. Jest to sposób systemowego rozwijania tej wiedzy.
Obszar specjalizacji:
automatyzacja przygotowania produkcji, projektowanie procesów technologicznych
Miejsce pracy:
TIZ IMPLEMENTS Sp. z o.o.
W czym się specjalizuję?
Jestem ekspertem przemysłowym z dorobkiem naukowym i profesjonalnym. Moje wykształcenie magisterskie z fizyki obliczeniowej stanowi solidną podstawę w dziedzinie CAD/CAM/CAPP. Mam na swoim koncie osiągnięcia naukowe, w tym współtworzenie dwóch podręczników z dziedziny CAD/CAM, publikację kilku artykułów naukowych i patent. Jestem członkiem Międzynarodowej Akademii Inżynierii Produkcji (www.cirp.net) i Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Czemu tu jestem?
….ponieważ wierzę, że automatyzacja i robotyka mogą przynieść istotne korzyści społeczno-ekonomiczne dla naszego społeczeństwa. Chcę pomóc Polsce wykorzystać ten potencjał,wpływając na kształtowanie polityki w tym obszarze w ramach działań Grupy.
Obszar specjalizacji:
Przemysł 4.0, Smart Factory, automatyzacja
Miejsce pracy:
ELPLC S.A.
W czym się specjalizuję?
Jestem przedsiębiorcą, ekspertem w dziedzinie automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji przemysłu, absolwentem MWSE w Tarnowie oraz MBA in General Management, Corporate Management – Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK. Od lat pracuję i angażuję się na rzecz nowoczesnego przemysłu i edukacji technicznej w Polsce. Jestem wiceprzewodniczącym Małopolskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości, członkiem Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz grupy roboczej ds. małopolskich inteligentnych specjalizacji.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chcę działać na rzecz wzrostu konkurencyjności firm przez wspieranie ich transformacji do Przemysłu 4.0, dzięki osiągnięciom z dziedziny automatyzacji, robotyzacji, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych i cyberbezpieczeństwa.
Obszar specjalizacji:
przetwórstwo tworzyw polimerowych, recykling tworzyw
Miejsce pracy:
Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa
W czym się specjalizuję?
Jestem związany z branżą narzędziowo-przetwórczą. Odpowiadam za zarządzanie projektami z obszaru promocji, współpracy międzynarodowej, edukacji oraz prac badawczo-rozwojowych, w tym Przemysłu 4.0 oraz Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Posiadam doświadczenie w obszarze rozwoju innowacyjności, przedsiębiorczości oraz komercjalizacji. Jestem członkiem rad nadzorczych oraz Rady Inwestycyjnej na Politechnice Bydgoskiej. Posiadam 10-letnie doświadczenie w rozwoju oraz zarządzaniu klastrami. Jestem absolwentem licznych szkoleń oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania, finansów, marketingu i prawa gospodarczego, w tym Executive MBA.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chciałbym dzielić się swoim doświadczeniem zawodowym, a także wzmocnić głos przedsiębiorców sektora MŚP przy opracowywaniu różnego rodzaju dokumentów na szczeblu centralnym.