Członkowie grupy roboczej ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji 6 „ Transport przyjazny środowisku” to eksperci zajmujący się rozwojem środków transportu w ramach przemysłu motoryzacyjnego, stoczniowego, lotniczego czy kosmicznego.
Pełny skład osobowy GR 6
Pobierz PDFWięcej informacji o KIS 6
ZobaczDlaczego warto dołączyć do GR?
System transportowy jest układem krwionośnym światowych gospodarek i podstawą wymiany handlowej. Towarzyszący rozwojowi transportu trend redukcji czasu i kosztów przy jednoczesnym wzroście wymagań z zakresu ograniczania emisji substancji szkodliwych stawia przed nami wiele nowych wyzwań.
W związku z tym, jeżeli chcesz podjąć próbę opracowywania wizji rozwoju i identyfikacji technologii przyszłości, dołącz do nas i zmieniaj świat.
Obszar specjalizacji:
nowe technologie w transporcie, młode spółki technologiczne
Miejsce pracy:
Zachodniopomorskie Centrum Innowacji Sp. z o.o.
W czym się specjalizuję?
Od 20 lat zajmuję się realizacją międzynarodowych oraz krajowych projektów związanych z innowacyjnością, infrastrukturą badawczą, transferem technologii oraz tworzeniem nowych produktów i usług na cele komercyjne. Jako prezes spółki celowej zarządzałem portfolio IPR uczelni oraz laboratoriami na cele komercyjne. Zrealizowałem kilkadziesiąt prac B+R, sprzedawałem technologie (spin-off, licencje) naukowe. Jako Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań w PCI rozwijałem ekosystem innowacji na Podkarpaciu.
Obecnie jestem Project Managerem w Stowarzyszeniu Natureef, Członkiem Rady w Przemysłowym Instytutucie Automatyki i Pomiarów (Łukasiewicz) oraz Prezesem Zarządu Zachodniopomorskiego Centrum Innowacji.
Czemu tu jestem?
…. ponieważ uważam, że jest to jeden z kluczowych dla rozwoju gospodarczego Polski sektorów, dający ogrom możliwości wdrożeniowych.
Obszar specjalizacji
Miejsce pracy:
INTEX Ośrodek Innowacji Technicznych i Kooperacji w Poznaniu
W czym się specjalizuję?
Po ukończeniu Wydziału Mechanicznego-Technologicznego na Politechnice Poznańskiej pracowałem w przemyśle, biurach projektów i przedsiębiorstwach tworzących i wdrażających innowacje, w tym wynalazki i wzory użytkowe, od 1992 roku w zakresie technologii transportu wewnętrznego, standardowych i specjalnych wózków i ciagników elektrycznych. Uczestniczyłem w pracach badawczo-rozwojowych (B+R i IP BOX) zakończonych uzyskaniem kilkunastu patentów i wzorów użytkowych wdrożonych w międzynarodowych koncernach przemysłowych, za które otrzymałem liczne nagrody i wyróżnienia, zostałem wpisany do Leksykonu „Who is Who” w Polsce poz. PL1300928 i otrzymałem Nagrodę Prezesa Krajowej Izby gospodarczej za wybitne osiągnięcia w zakresie innowacyjności.
Czemu tu jestem?
….ponieważ KIS 6 Rozwiązania transportowe przyjazne środowisku znajdują się w zakresie moich zainteresowań, dotychczasowych doświadczeń i dokonań zawodowych.
Obszar specjalizacji:
transport, logistyka, łańcuchy dostaw, innowacje
Miejsce pracy:
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny
W czym się specjalizuję?
Jestem autorem 3 książek, współredaktorem 2 monografii i prawie 300 publikacji popularyzatorskich oraz naukowych. Doświadczenie zdobywałem podczas realizacji ponad 60 projektów w zakresie e-commerce i logistyki dla takich organizacji i firm, jak: Landmark (bPost), Volkswagen, Poczta Polska, GS1 Polska, DHL, DPD (Siódemka), A.T. Kearney, KPMG, OEX E-business, Wish, CMT Advisory, 4Kraft, SMART Project, Merlin.pl, Digital24.pl, Kompania Piwowarska, Horizon-Automation, NaviExpert, PKS Poznań, Stomil, Autostrada Wielkopolska, CEG, KPS, Sheepla, GOAP, Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Czemu tu jestem?
….ponieważ transport towarzyszy mi od moich studiów i początków kariery zawodowej i zależy mi bardzo na jego zrównoważonym rozwoju w naszym kraju.
Obszar specjalizacji:
Motoryzacja – badania zespołów i pojazdów, Elektrotechnika – elektroniczne układy automatyki przemysłowej
Miejsce pracy/stanowisko
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji
W czym się specjalizuję?
Zajmuję się projektowaniem i budową linii produkcyjnych i stanowisk badawczych dla przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej, badaniem wyrobów i pojazdów. We współpracy z przedsiębiorcami realizuję projekty badawcze, w tym dotyczące automatyzacji zwiększającej bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego. Jestem współtwórca klastra Centrum Bezpieczeństwa Transportu i Diagnostyki Pojazdów, Członkiem Komitetów Monitorujących POIG, POIR, FENG, autorem i współautorem publikacji technicznych, uczestnikiem i współorganizatorem konferencji naukowych, również międzynarodowych.
Czemu tu jestem?
….ponieważ posiadam znam branże, mam doświadczenie i wiedzę, które chcę wykorzystać w pracach Grupy Roboczej.
Obszar specjalizacji:
projektowanie środków transportu, układy napędowe, silniki spalinowe, silniki turbinowe
Miejsce pracy:
OHRV Motorcycle Engines spółka z o.o.
W czym się specjalizuję?
Posiadam ponad 15 lat doświadczania zawodowego na stanowiskach: starszy inż. ds. analiz wytrzymałościowych, koordynator, techniczny punkt kontaktowy w firmie MTU Aero Engines Polska, kierownik Centrum Badań i Rozwoju Polskiej Spółki Gazownictwa, kierownik i wykonawca projektów B+R we własnej firmie Centrum Nowych Technologii, starszy specjalista ds. budowy maszyn w Sieci Badawczej Łukasiewicz- Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG, ekspert technologiczny w spółce GAW, konstruktor analityk w spółce OHRV Motorcycle Engines, kierownik projektu B+R w spółce B-Technology. Jestem Członkiem Komitetów Technicznych ds. Niezawodności oraz ds. Innowacyjności w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, trenerem innowacji Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chcę wspomagać rozwój polskiegoprzemysłu w projektowaniu rozwiązań zwiększających sprawność energetyczną środków transportu.
Obszar specjalizacji:
multimodalność, mikromobilność, sharing economy,
Miejsce pracy:
Instytut Badawczy Dróg i Mostów
W czym się specjalizuję?
Jestem ekspertem w zakresie analizy interesariuszy, zarządzania dużymi infrastrukturalnymi projektami transportowymi, ekonomiki transportu, mobilności współdzielonej oraz zrównoważonego transportu. Posiadam bogate doświadczenie w realizacji różnorodnych projektów badawczych, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Praktykowałam z różnego rodzaju instytucjami, władzami lokalnymi, a także przy konstruowaniu dokumentacji badawczej. Jestem członkiem Connected, Cooperative and Automated Mobility Association (CCAM), kierownikiem projektu FutuRe – Delivering Innovative rail services to revitalise capillary lines and Regional rail services, od strony IBDiM.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chciałabym swoje szerokie doświadczenie zarówno w zakresie projektów międzynarodowych, jak i polskich wykorzystać dla rozwoju innowacji w Polsce, tak aby połączyć jej rozwój z rozwojem gospodarczym kraju.
Obszar specjalizacji:
e-mobilność, sterowanie hamowaniem regeneracyjnym, OZE, GOZ
Miejsce pracy:
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki
W czym się specjalizuję?
Od prawie 20 lat jestem zaangażowany w tworzenie innowacji technologicznych (w zakresie e-mobilności, OZE i gospodarki o obiegu zamkniętym) oraz ekosystemów proinnowacyjnych. Jestem specjalistą w zakresie projektowania, badań i wdrażania innowacyjnych produktów i technologii w branży transportowej, produkcyjnej i budowlanej. Kierowałem licznymi projektami z tego zakresu, realizowanymi przez kluczowe firmy i instytucje naukowe, takie jak Coventry University, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, czy WABCO (ZF). Jestem autorem i współautorem szeregu publikacji z zakresu elektromobilności.
Czemu tu jestem?
….ponieważ jest to nie tylko forum wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim kształtowania krajowych kierunków rozwoju badań, innowacji na potrzeby gospodarki oraz krajowej przedsiębiorczości.
Obszar specjalizacji:
transport
Miejsce pracy:
Politechnika Poznańska
W czym się specjalizuję?
Jestem wykładowcą, szkoleniowcem i doradcą w zakresie logistyk, czyli: analizy; optymalizacja; zarządzanie taborem; zarządzanie zapasami; modelowanie matematyczne i projektowanie systemów dystrybucji. Jestem współpracownikiem Sieci Badawczej Łukasiewicz/ILiM, ABC Akademii, Centrum Edukacji Logistycznej – CEL, Akademii Menedżera, Akademii Zarządzania, ECR Polska, WYG Consulting, szkół wyższych WSL i Wyższej Szkoły Zawodowej „Kadry dla Europy”. Ma moim koncie mam 60 publikacji, 25 projektów badawczych, 20 projektów doradczych i 75 szkoleń. Jestem członkiem NAFA Fleet Management Association (The National Association of Fleet Administrator, Inc.) I EURO Working Group on Transportation.
Czemu tu jestem?
….ponieważ Polska transportem stoi! Jest głównym przewoźnikiem UE. Polskie firmy transportowe rozwijają się dynamicznie oferując załadowcom usługi balansujące jakość i cenę. Staram się zatem na forum KIS 6. wspierać ten właśnie obszar polskiej specjalizacji.
Obszar specjalizacji:
publiczny transport zbiorowy, badania techniczne i diagnozowanie pojazdów,
Miejsce pracy
PKS w Ostrowcu Św. S.A., Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji w Warszawie
W czym się specjalizuję?
Jestem ekspertem funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w warunkach gospodarki rynkowej w świetle uwarunkowań prawnych UE i ustawodawstwa krajowego. Posiadam certyfikaty kompetencji zawodowych w międzynarodowym transporcie drogowym osób i rzeczy. Odpowiadałem za wdrożenie autorskiego systemu zarządzania bezpieczeństwem dla przedsiębiorstwa przewozowego wg standardów ISO 9001-2015
Prowadziłem audyty zewnętrznych źródeł finansowania dla projektów inwestycyjnych pod kątem określenia możliwości i zasadności wsparcia dla Organizatorów ptz użyteczności publicznej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (Komponent E-zielona, inteligenta mobilność-Inwestycja:E1.1.2 Zero—i niskoemisyjny transport zbiorowy autobusowy).
Czemu tu jestem?
….ponieważ moja wiedza, doświadczenie i kompetencje pozwalają mi w sposób transparentny dzielić się dobrymi praktykami wypracowanymi przez branżowe środowisko transportu drogowego, komunikacji publicznej i usług motoryzacyjnych.
Obszar specjalizacji:
pojazdy autonomiczne, elektromobilność, bezpieczeństwo w ruchu drogowym
Miejsce pracy:
Instytut Transportu Samochodowego
Doświadczenie zawodowe:
Jestem znawcą tematyki związanej z pojazdami autonomicznymi oraz elektromobilnością, ekspertem w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na moim koncie są 4 monografie naukowe oraz ponad 120 publikacji. Jestem członkiem rad programowych punktowanych czasopism naukowych z listy MEiN, kierownikiem i wykonawcą kilkunastu międzynarodowych i krajowych projektów badawczych. Jestem członkiem zarządów towarzystw naukowych, w tym: Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych, Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kierownik Sekcji Elektromobilności i Transportu Autonomicznego Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiego Naukowo-Technicznego Towarzystwa Eksploatacyjnego.
Czemu tu jestem?
…ponieważ moje interdyscyplinarne doświadczenie i wiedza czynią mnie cennym ekspertem w tej dziedzinie. Kieruję Instytutem Transportu Samochodowego od 2013 roku, jestem autorem wielu publikacji i projektów badawczych, a także członkiem zarządów kilku towarzystw naukowych. Moje członkostwo w Grupie Roboczej pozwala mi wykorzystać moje umiejętności i wiedzę do rozwoju tej ważnej dziedziny transportu.