W grupie roboczej ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji 7 „Gospodarka o obiegu zamkniętym” współpracują eksperci specjalizujący się w opracowaniu rozwiązań służących transformacji polskiej gospodarki polegającej na całym cyklu życia produktu, poczynając od zaprojektowaniu i pozyskaniu zasobów, poprzez przetwórstwo/produkcję, użytkowanie/konsumpcję, po zagospodarowanie wytworzonych produktów, odpadów i ścieków.
Pełny skład osobowy GR 7
Pobierz PDFWięcej informacji o KIS 7
ZobaczModel gospodarczy obiegu zamkniętego to jeden z trzech kluczowych globalnych megatrendów obok neutralności klimatycznej i zaawansowanej cyfryzacji, który także w Polsce odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę. Dlatego warto być z nami na bieżąco, dzielić się wiedzą i ją poszerzać w gronie doświadczonych ekspertów, którym los polskiej gospodarki i środowiska nie jest obojętny. Wspólnie opiniujemy wybrane projekty legislacyjne oraz inne dokumenty krajowe, jak i unijne, identyfikujemy kierunki rozwoju technologicznego w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego w Polsce, informujemy o wydarzeniach branżowych.
Obszar specjalizacji:
gospodarka odpadami, odpady komunalne, odzysk, recykling
Miejsce pracy:
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
W czym się specjalizuję?
Moje zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi i gospodarki o obiegu zamkniętym, a zwłaszcza ich interdyscyplinarnej oceny (analiza systemowa i decyzyjna). Do kwestii szczegółowych, którymi się zajmuję należą: bilanse ekologiczno-ekonomiczne technologii i instalacji systemów (charakterystyki ilościowe i jakościowe odpadów, parametry technologii odzysku, recyklingu i unieszkodliwiania, technologie mało- i bezodpadowe), analiza cyklu życia i zarządzanie środowiskowe. Na mój dorobek naukowy składa się ponad 200 oryginalnych prac, z których wiele zostało opublikowanych na łamach czasopism indeksowanych w bazach Web of Science oraz Scopus. Jestem współautorką około 100 ekspertyz, opinii, raportów o oddziaływaniu na środowisko i audytów środowiskowych przedsiębiorstw. W ramach prac badawczych i wdrożeniowych współpracuję z partnerami przemysłowymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego.
Czemu tu jestem?
….ponieważ interesują mnie zagadnienia związanie z gospodarką o obiegu zamkniętym oraz wdrażaniu jej w gospodarce odpadami w sposób praktyczny.
Obszar specjalizacji:
nauki przyrodnicze, gospodarka obiegu zamkniętego, biogospodarka
Miejsce pracy:
Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO
W czym się specjalizuję?
Jestem ekspertem od spraw zrównoważonego rozwoju i rozwoju społeczno-ekonomicznego społeczeństwa. Na swoim koncie mam opracowanie licznych raportów i artykułów m.in. „Innowacje 2015”, „Opracowanie metodyki i identyfikacja wskaźników gospodarki o obiegu zamkniętym dla gospodarki Polski w ujęciu regionalnym”, „Metodologia dopasowania cyrkularnych modeli biznesowych do priorytetowych sektorów wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce”, „Wpływ innowacyjnych firm ponadnarodowych na rozwój społeczno-gospodarczy Polski”, „Metody pomiaru innowacji społecznych”. Jestem inicjatorką i koordynatorką projektu Circular Week, kampanii edukacyjnej mającej na celu podniesienie świadomość społecznej na temat zrównoważonej oraz Polish Circular Hotspot, platformy mającej na celu podejmowanie działań i łączenie różnych grup interesariuszy na rzecz zmian cyrkularnych w Polsce.
Czemu tu jestem?
….ponieważ gospodarka cyrkularna jest przyszłością naszej planety i skuteczną odpowiedzią na kurczące się zasoby, utratę bioróżnorodności zmiany klimatu. Mam nadzieję, ze praca Grupy Roboczej ds. GOZ przyspieszy proces transformacji gospodarki, a ja będę aktywnym uczestnikiem tego procesu mającym realny wpływ na zmianę.
Obszar specjalizacji:
biznes i ekonomia, przemysł, normalizacja, GOZ, ESG, elektro-recykling
Miejsce pracy:
Związek Pracodawców AGD – Applia, Krajowa Izba Gospodarcza
W czym się specjalizuję?
Przez 30 lat pracowałem w branży producentów elektroniki i AGD na szczeblach managerskich i dyrektorskich. Od 2004 roku prowadzę związek pracodawców, producentów AGD – APPLiA Polska, który zajmuje się m.in. reprezentacją przemysłu wobec administracji państwowej, parlamentu i mediów, a także badaniem rynku oraz analizami ekonomicznymi. Uczestniczę w posiedzeniach Komisji Parlamentarnych i zespołach roboczych ministerstw. Specjalizuję się głównie w tematyce gospodarki o obiegu zamkniętym, efektywności energetycznej, elektrorecyklingu, trendów rynkowych i branży producentów elektroniki.
Zostałem odznaczony przez Prezydenta RP srebrnym Krzyżem Zasługi oraz przez Ministra Gospodarki oznaczeniem Za Zasługi Dla Rozwoju Gospodarki Rzeczpospolitej.
Czemu tu jestem?
….ponieważ moim obowiązkiem obywatelskim jest praca społeczna. Reprezentując samorząd gospodarczy w KIS mogę wykorzystywać swoją wiedze i doświadczenie dla dobra przedsiębiorców.
Obszar specjalizacji:
Inżynieria środowiska, technologie oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych
Miejsce pracy:
Politechnika Śląska
W czym się specjalizuję?
Zajmuję się technologiami oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych (z wykorzystaniem procesów biologicznych, fizykochemicznych, a także metod pogłębionego utleniania) oraz wdrażaniem rozwiązań GOZ w oczyszczalniach ścieków w celu uzyskania ich samowystarczalności energetycznej i odzysku surowców ze ścieków oraz osadów ściekowych. Posiadam wieloletnie doświadczenie (jako ekspert, konsultant, doradca naukowy, opiniodawca) we współpracy z przedsiębiorstwami komunalnymi i przemysłowymi, jednostkami naukowymi, NFOŚiGW, PARP, itp. Jestem członkiem Grupy Problemowej w Sekcji InżynieriiSanitarnej w Komitecie Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, ekspertem Jednostki Weryfikującej Technologie Środowiskowe (program UE ETV), a także kierownikiem grantów i wykonawcą wielu projektów, opinii, ekspertyz oraz prac badawczych o charakterze naukowym i wdrożeniowym, w szerokim zakresie technologii oczyszczania ścieków. Prowadzę także doktoratywdrożeniowe.
Czemu tu jestem?
….ponieważ wprowadzanie zasad GOZ jest koniecznością dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju praktycznie we wszystkich obszarach gospodarki. Jestem też świadom znaczenia wdrażania innowacyjnych technologii oczyszczania ścieków i ich znaczenia dla środowiska.
obszar specjalizacji: recykling, ochrona środowiska, przemysł rafineryjno-petrochemiczny
Miejsce pracy:
PKN ORLEN S.A.
W czym się specjalizuję?
Jestem specjalistą w zakresie ochrony środowiska (ze szczególnym uwzględnieniem ochrony powietrza). Od 9 lat pracuję w GK ORLEN rozwijając swoją wiedzę i doświadczenie w obszarach emisji niezorganizowanej, śladu węglowego oraz recyklingu i Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W trakcie pracy w Biurze Ochrony Środowiska PKN ORLEN miałem okazję wdrożyć, a później zarządzać systemem LDAR (system detekcji wycieków i ich napraw). Od stycznia 2023 r. jestem pracownikiem Biura Strategicznych Projektów Badawczo-Rozwojowych (Zespół Koordynacji i Realizacji Projektów Recyklingowych) gdzie rozwijam kompetencje w zakresie recyklingu tworzyw.
Czemu tu jestem?
….ponieważ jako przedstawiciel firmy odpowiedzialnej społecznie i biznesowo chcemy kreować kierunek rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego, być na bieżąco z wymaganiami w zakresie GOZ, a także sprawnie reagować na zachodzące zmiany.
Obszar specjalizacji:
inżynieria materiałowa – włókiennictwo
Miejsce pracy:
Sieć Badawcza Łukasiewicz-Łódzki Instytut Technologiczny
W czym się specjalizuję?
Jestem pracownikiem naukowym w Instytucie Inżynierii Materiałów Włókienniczych, Instytucie Włókiennictwa, obecnie w SieciBadawczej Łukasiewicz-Łódzkim Instytucie Technologicznym. Posiadam doświadczenie w badaniach z zakresu inżynierii materiałów włókienniczych, w tym technologiach materiałów włókienniczych przeznaczonych do ochrony środowiska. Jestemtwórcą rozwiązań i patentów związanych z zagospodarowaniem odpadów materiałów włókienniczych i kompozytowych. Na swoim koncie mam 225 publikacji i wystąpień konferencyjnych, 17 patentów i 5 zgłoszeń patentowych.
Czemu tu jestem?
….ponieważ sektor tekstylno-odzieżowy ze względu na interdyscyplinarny charakter oraz wielosektorowe zastosowanie jego produktów wymaga komplementarnych rozwiązań związanych z transformacją w kierunku GOZ.
Obszar specjalizacji:
inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, analityka medyczna, mikrobiologia
Miejsce pracy:
Politechnika Częstochowska
W czym się specjalizuję?
Kierunkami moich zainteresowań naukowych są technologie środowiskowe i energetyczne, głównie OZE, w kontekście Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Jestem zaangażowana w działania europejskich strategii politycznych (European policies) w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal), Gospodarki Cyrkularnej GOZ (Circular Economy) i Europejskiej Strategii Biogospodarki (European Bioeconomy Strategy).
Mój dorobek naukowy to: ponad 130 współautorskich i autorskich publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych, dwa patenty dot. produkcji biomasy i oczyszczania ścieków, jedno świadectwo ochronne na wzór użytkowy bioreaktora i 10 zgłoszeń patentowych w UPRP oraz 1 zgłoszenie europejskie na wynalazki dot. sposobu otrzymywania 10 rodzajów biodegradowalnego tworzywa.
Czemu tu jestem?
….ponieważ jako naukowczyni zajmuję się technologiami i procesami, które wpisują się w Gospodarkę o obiegu zamkniętym. Wspieram też aktywniedziałania promujące rozwijanie w firmach innowacyjnych rozwiązań. Jestem społeczniczką i mam nadzieję, że moja wiedza merytoryczna i doświadczenie zawodowe stanowi wsparcie w rozwoju Krajowej Inteligentnej Specjalizacji nr 7 – Gospodarka o obiegu zamkniętym.
obszar specjalizacji:
inżynieria Środowiska technologia wody i ścieków
Miejsce pracy:
PP-EKO Sp. z o.o. Symbiona SA
W czym się specjalizuję?
Na swoim koncie mam 55 lat pracy zawodowej, w tym 25 lat pracy na Politechnice Warszawskiej jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Opracowałem dziesiątki koncepcji i projektów technologicznych w zakresie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków miejskich i przemysłowych oraz rozruchu oczyszczalni i kierowanie rozruchem. Moje zainteresowania zawodowe dotyczą szczególnie odzysku wody ze ścieków komunalnych i przemysłowych. Prowadzę szkolenia dla zarządów gmin i miast w zakresie modernizacji i eksploatacji oczyszczalni ścieków – ostatnio z elementami GOZ.
Czemu tu jestem?
….ponieważ mam doświadczenie w obszarze technologii odzysku wody ze ścieków i energii ze ścieków organicznych biodegradowalnych i pomagam we wdrożeniu tych technologii
Obszar specjalizacji:
ekoprojektowanie dla GOZ, gozowe modele biznesowe i rozwiązania technologiczne w obszarze produkcji, użytkowania
Miejsce pracy:
ENVIPOL
W czym się specjalizuję?
Jestem ekspertem z ośmioletnim doświadczeniem z zakresu zrównoważonego rozwoju, GOZ, gospodarki odpadowej. Specjalizuję się w doradztwie strategicznym i operacyjnym w zakresie zrównoważonego rozwoju, w wyliczaniu śladu węglowego dla organizacji i produktów oraz wsparciu procesów raportowania ESG.
Jestem współtwórcą i wykładowca Szkoły ESG Krajowej Izby Gospodarczej (www.szkolaesg.pl), partnerem Polskiego Funduszu Rozwoju przy organizacji kursu pod nazwą „Gospodarka w Obiegu Zamkniętym – możliwości dla przedsiębiorstw w ramach programu Fundusze Dla Nowoczesnej Gospodarki”.
Czemu tu jestem?
….ponieważ posiadając wiedzę i wieloletnie doświadczenie związane z wdrażaniem cyrkularnych rozwiązań w firmach chcę aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu opinii prawno-rynkowych oraz rekomendacji dot. cyrkularnych rozwiązań technologicznych i biznesowych służących budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce i jej promocji wśród polskich firm.
Obszar specjalizacji:
badania hydrogeologiczne, modelowaniem hydrodynamiczne, hydrogeologia regionalna
Miejsce pracy:
Uniwersytet Warszawski
W czym się specjalizuję?
Na Uniwersytecie Warszawskim zajmuję stanowisko prorektora ds. rozwoju. Jestem również przewodniczącą Zespołu Rektorskiego ds. ekologii oraz kryzysu klimatycznego, przewodniczącą Komitetu Sterującego Inteligentnego Zielonego Uniwersytetu.
W swoim dorobku mam autorstwo i współautorstwo ok. 200 publikacji naukowych: artykułów, rozdziałów w monografiach, monografii, map. Kierowała ponad 40 projektami badawczymi z zakresu geologii, hydrogeologii i ochrony środowiska.
Przewodniczę pracom Komitetu Nauk Geologicznych PAN, jestem wiceprzewodniczącą Państwowej Rady Gospodarki Wodnej, przewodniczącą Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych, organu doradczego Ministra Środowiska.
Czemu tu jestem?
….ponieważ uważam, że rolą naukowców jest wykorzystanie badań naukowych w celu transformacji gospodarki krajowej w kierunku gospodarki efektywnie wykorzystującej zasoby, w tym surowce naturalne. Traktowanie zasobów jako bogactwa naturalnego, ale z szacunkiem do eksploatacji, wykorzystania oraz ochrony.
Obszar specjalizacji:
gospodarka o obiegu zamkniętym, gospodarka surowcami mineralnymi, gospodarka odpadami
Miejsce pracy:
Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN
W czym się specjalizuję?
Od 1988 roku jestem związana zawodowo z IGSMiE PAN, w 2000 r. założyłam Pracownię Badań Strategicznych (PBS), której jest od początku jestem kierownikiem. Od 2012 aktywnie pracuję na WZ AGH w Krakowie. W 2020 roku zostałam prodziekanem ds. współpracy i rozwoju. Odbyłam staże m.in. w Anglii i Szwecji.
Czemu tu jestem?
….ponieważ zajmuje się zawodowo tą problematyką i mam nadzieje na wdrożenie ciekawych rozwiązań w systemie prawnym i promocję rozwiązań prośrodowiskowych w łańcuchu wartości firm oraz modeli biznesowych GOZ.
Obszar specjalizacji:
inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, informatyka, automatyka, sztuczna inteligencja w analizie, diagnostyce
Miejsce pracy:
Politechnika Śląska w Gliwicach, Sądeckie Wodociągi Sp. zo.o.
W czym się specjalizuję?
Kieruję zespołami badawczymi, realizującymi projekty aplikacyjne B+R przedsiębiorstw we współpracy z Uczeniami Wyższymi finansowane w drodze konkursów krajowych lub zagranicznych, w tym m.in. Biorefinery combining HTL and FT to convert wet and solid organic, industrial wastes into 2nd generation biofuels with highest efficiency” (Heat-To-Fuel), Market ready technologies for P-recovery from municipal wastewater (PhosForce)” (EIT Raw Materials), GEKON2/05/268002/17/2015 EkoRDF innowacyjna technologia wytwarzania paliwa alternatywnego z odpadów komunalnych dla elektrowni i elektrociepłowni, POIiŚ.02.03.00-00-0110/16 – Inteligentny system zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną czy RPO WSL 2014-2020 – Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego RPO WSL 2014-2020.
Czemu tu jestem?
….ponieważ moja aktywność B+R koncentruje się na wykorzystaniu zaawansowanych metod sztucznej inteligencji w rozwiązywaniu problemów badawczych i technologicznych w zakresie optymalizacji procesów technologicznych dedykowanych rozwijaniu gospodarki o obiegu zamkniętym
Obszar specjalizacji:
technologie nature based solutions, błękitno-zielona infrastruktura, woda, oczyszczanie ścieków
Miejsce pracy:
Instytut Nowych Technologii Inżynierii Środowiska
W czym się specjalizuję?
Jestem ekspertem ds. komercjalizacji w Sieci Badawczej Łukasiewicz w Instytucie Elektrotechniki, członkiem Rady Konsultacyjnej przy Rzeczniku MŚP, pracownikiem naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na swoim koncie mam autorstwo i współautorstwo kilkudziesięciu artykułów naukowych, 3 monografii wydanych w Oficynie Wydawniczej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Wydawnictwie Seidel-Przywecki, raportu stanu obecnego gospodarki wodno-ściekowej gmin Górnej i Środkowej zlewni Pilicy wykonanego na zlecenie ERCE Polskiej Akademii Nauk. Jestem współautorem dokumentu strategicznego: „Realizacja usług publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego”, autorem ponad stu analiz efektywności ekonomicznej dla inwestycji infrastrukturalnych finansowanych z UE, na zlecenie j.s.t.
Czemu tu jestem?
….ponieważ mam praktyczne doświadczenie w realizacji trójstopniowego procesu implementacji innowacji w gospodarkę, tj.: realizacja projektu B+R+I – ochrona IP – komercjalizacja. Jako koordynator, autor czy trener zrealizowałem 15 projektów badawczych i szkoleniowych, które zakończyły się dwudziestomazgłoszeniami do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, European Patent Office i European Union Intellectual PropertyOffice, a łączna wartość komercjalizacji wyników mojej pracy naukowej przekroczyła 100 mln zł.