Gremium ekspertów skupionych wokół Krajowej Inteligentnej Specjalizacji 4 „Zrównoważona energia” specjalizuje się w inżynierii materiałowej, termodynamice chemicznej, technologiach petrochemicznych  i biorafineryjnych, projektowaniu i eksploatacji maszyn i urządzeń energetycznych, fizyce półprzewodników, badań wyładowań niezupełnych.

 

Pełny skład osobowy GR 4

Pobierz PDF

Więcej informacji o KIS 4

Zobacz
Prezydium
dr inż. Marcin Szlosek
dr inż. Marcin Szlosek

Obszar specjalizacji:

Energoelektronika, Energetyka rozproszona, Napędy elektryczne

 

Miejsce pracy/stanowisko:

ABB sp. z o.o. Korporacyjne Centrum Technologiczne, Dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju

 

W czym się specjalizuję? 

Jestem związany z ABB od ponad 15 lat. Stoję na czele działu R&D Dywizji Silników i Układów Napędowych w Korporacyjnym Centrum Technologii Grupy ABB. Jestem współodpowiedzialny m.in. za projekty  badawczo-rozwojowe, których rezultatem są produkty oraz usługi pozwalające klientom i partnerom ABB działać wydajniej, bardziej oszczędnie i ekologicznie zrównoważone.

Jestem autorem i współautorem wielu artykułów naukowych z zakresu energoelektroniki, sieci neuronowych, metod SI i ich zastosowania do poprawy jakości energii elektrycznej. Ma w dorobku wieloletnią współpracę z uczelniami technicznymi. Ekspert w dziedzinie jakości zasilania i efektywności energetycznej oraz nowatorskiego podejścia do interfejsów sieciowych energoelektroniki dla odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii w całym zakresie napięć i mocy.

 

Czemu tu jestem?

…ponieważ dziedzina ta jest kluczowa z perspektywy zarówno rozwoju kraju w praktycznie wszystkich dziedzinach gospodarki a także stanowi filar bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Sekretarz
Maciej Podogrodzki
Maciej Podogrodzki

Dlaczego warto dołączyć do GR?

Energetyka jest krwioobiegiem gospodarki. Grupa Robocza ds. KIS 4 do spraw energii zajmuje się technologiami, które ten obieg mogą usprawnić i zapewnić, żeby organizm jakim jest gospodarka działał stabilnie, rozwijał się i był odporny na czynniki zewnętrzne.

KIS 4
Członkowie
dr inż. Dariusz Wojciech Lenkiewicz
dr inż. Dariusz Wojciech Lenkiewicz

Obszar specjalizacji:

Inżynieria Materiałowa

 

Miejsce pracy:

PGNiG TERMIKA SA

 

W czym się specjalizuję?

Od 1-go stycznia 2019 roku pracuję w Biurze Innowacji w PGNiG TERMIKA SA., definiuję, we współpracy z instytutami naukowymi oraz uczelniami, działalność badawczo-rozwojową, zorientowaną  na potencjalne rozwijanie i wdrażanie nowych technologii związanych z podstawową działalnością biznesową Spółki. Realizuję między innymi projekty  dotyczące zwiększenia wydajności oraz sprawności wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, cyfryzacji, wykorzystania  paliw  alternatywnych,  czy technologii CCU oraz elektromobilności. Dokonuję oceny projektów inwestycyjnych w Grupie Kapitałowej z obszaru poszukiwania i wydobycia surowców i paliw, energetyki oraz obszarów powiązanych.

Definiowane inicjatywy projektowe  wpisują się w strategię związaną z dostosowaniem aktywów wytwórczych Spółki do zmieniających się dynamicznie  wymagań środowiskowych, w zakresie ograniczania emisji zanieczyszczeń oraz procesu dekarbonizacji.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ zależy mi na ochronie polskiego przemysłu szczególnie o znaczeniu strategicznym, jego rozwoju i wzmocnieniu wobec konkurencji, oraz na tworzeniu wartości dodanej, nowychproduktów i usług w sektorze.

prof. Sławomir Dykas
prof. Sławomir Dykas

Obszar specjalizacji: 

Wytwarzanie energii

 

Miejsce pracy: 

Politechnika Śląska

 

W czym się specjalizuję?

Działalność naukowo-dydaktyczną w Politechnice Śląskiej rozpocząłem w 1992 roku. Jestem autorem lub współautorem ponad 100 opublikowanych artykułów naukowych w renomowanych czasopismach i kilku monografii naukowych. Moje główne zainteresowania naukowe obejmują modelowanie zjawisk przepływowych, projektowanie oraz analizę pracy maszyn, urządzeń  i instalacji energetycznych. Jestem kierownikiem i wykonawcą kilkunastu projektów naukowych i prac badawczych krajowych i międzynarodowych. Odbyłem liczne staże naukowe na uczelniach w kraju i zagranicą, w tym wielokrotnie na Uniwersytecie w Dreźnie czy Instytucie Technologicznym w Karlsruhe. Jestem promotorem kilkudziesięciu projektów inżynierskich, prac magisterskich oraz pięciu doktoratów.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ mam ponad 30 letnie doświadczenie w projektowaniu i eksploatacji maszyn i urządzeń energetycznych, którym chętnie się podzielę ze wszystkimi, którzy poszukują innowacyjnych rozwiązań w obszarze wytwarzania energii.

dr hab. inż Hubert Morańda
dr hab. inż Hubert Morańda

Obszar specjalizacji:

Technika wysokich napięć, diagnostyka izolacji, diagnostyka transformatorów energetycznych, diagnostyka i suszenie izolacji stałej transformatorów, badania zjawiska bąbelkowania w transformatorach, suszenie izolacji transformatorów energetycznych, badania odkształcenia uzwojeń transformatorów energetycznych, badania wyładowań niezupełnych.

 

Miejsce pracy: 

Politechnika Poznańska

 

W czym się specjalizuję?

Od 1996 asystent, od 2001 adiunkt (Wydz. Elektryczny Politechniki Poznańskiej), od 2019 prof. uczelni (Wydz. Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej). Odbyłem staże zawodowe i naukowe: (ABB Calor Emag Mittelspannung GmbH (Niemcy),ABB Oddział ZWAR w Przasnyszu, Institut für Energieversorgung und Hochspannungstechnik-Hannover University(Niemcy), Chalmers University (Szwecja)). Jestem autorem/ współautorem ponad 120 art. naukowych, 2 skryptów, 2 patentów, wykonałem ponad 100 ekspertyz dla przemysłu (PSE, Polimex-Mostostal, ABB Fabryka Transformatorów w Łodzi, Zakład Usług Technicznych „ENERGOAUDYT”, Power Engineering, Zakład Usług Technicznych Energetyki Radom).

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ moja praca zawodowa jest bezpośrednio związana z tematyką KIS 4 i chcę mieć wpływ na wymagania pojawiające się w konkursach na projekty w obszarach tematycznych o najwyższym potencjale naukowym i gospodarczym w skali kraju.

prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda
prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda

Obszar specjalizacji:

energetyka cieplna, ochrona środowiska w energetyce

 

Miejsce pracy: 

Politechnika Warszawska

 

W czym się specjalizuję?

Jestem nauczycielem akademickim z wieloletnim stażem, zatrudnionym na stanowiskach od asystenta do profesora zwyczajnego. Jestem współautorem i autorem ponad 300 publikacji, w tym siedmiu monografii oraz licznych referatów na konferencjach, sympozjach i seminariach. W moim dorobku jest ponad 250 raportów z realizacji prac badawczych i ekspertyz technicznych, kilkunastu patentów. Jestem zaangażowany w organizację i realizację kształcenia podyplomowego, w tym z zakresu zrównoważonej energetyki, koordynator i uczestnik szeregu prac na rzecz wiodących krajowych jak i międzynarodowych firm działających w energetyce, na przykład ABB, Mitsubishi Hitachi Power Europe, PKN Orlen, PGE GiEK, Siemens, szeregu dużych elektrowni, elektrociepłowni, branżowych towarzystw oraz izb gospodarczych.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ zajmuję się ochroną środowiska w energetyce. Prowadzę edukację z zakresu technologii ochrony środowiska w energetyce, związane z tym  prace badawcze i usługowe. Działam w Polskiej Izbie Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej.

dr hab. inż. Paweł Szcześniak
dr hab. inż. Paweł Szcześniak

Obszar specjalizacji:

energoelektronika, jakość energii elektrycznej, magazynowanie energii elektrycznej

 

Miejsce pracy:

Uniwersytet Zielonogórski

 

W czym się specjalizuję?

Moja działalność naukowa związana jest z zastosowaniem magazynów energii, energoelektronicznymi kompensatorami wahań napięcia w sieciach elektroenergetycznych AC, badaniami właściwości przekształtników energoelektronicznych oraz Zarządzanie energią elektryczną (demand response).

Specjalizuję się projektach B+R.

Jestem członkiem stowarzyszeń naukowych i branżowych: Batteries Europe, Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (PTETiS), Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP), Institute of Electrical and Electronics Engineers (Senior Memberod 2018 r): IEEE Power Electronics Society (PELS); IEEE Industrial Electronics Society (IES), IEEE Power & Energy Society(PES).

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ moje zainteresowania i doświadczenia zawodowe związane są z magazynowaniem energii elektrycznej w zasobnikach bateryjnych, jakością energii elektrycznej oraz zarządzaniem energią elektryczną.

dr hab. inż., profesor ITPE Sławomir Stelmach
dr hab. inż., profesor ITPE Sławomir Stelmach

Obszar specjalizacji:

inżynieria chemiczna, inżynieria środowiska

 

Miejsce pracy/stanowisko:

Instytut Technologii Paliw i Energii; Sekretarz Naukowy

 

W czym się specjalizuję?

Jestem zaangażowany przede wszystkim w realizację prac związanych z badaniami, rozwojem i komercjalizacją termicznej konwersji paliw stałych z zastosowaniem pirolizy, zgazowania oraz spalania. Posiadam dorobek publikacyjny w czasopismach krajowych i zagranicznych, monografiach i materiałach konferencyjnych (ponad 130 pozycji). Jestem twórcą i współtwórcą kilkunastu opatentowanych rozwiązań technicznych. Brałem udział w realizacji wielu krajowych i międzynarodowych projektów naukowych i badawczo-rozwojowych, w tym zakończonych wdrożeniem, m.in. technologii adsorpcyjnego usuwania pestycydów ze ścieków w ZCh Organika-Azot S.A., adsorpcyjnego oczyszczania gazów ze spiekalni Hyundai Steel Corporation z zastosowaniemkoksów aktywnych oraz zgazowania biomasy w reaktorze o mocy 1,5MWt w Paruszowicach.

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ moje doświadczenie i wiedza mogą wesprzeć przedstawicieli organów administracyjnych przy opracowywaniu planów i strategii, a także podejmowaniu decyzji związanych z wszelkimi działaniami zmierzającymi do skutecznej transformacji energetycznej kraju.

dr hab. Joanna Kargul
dr hab. Joanna Kargul

Obszar specjalizacji:

naturalna i sztuczna fotosynteza, biohybrydowe systemy konwersji energii słonecznej w chemikalia i paliwo

 

Miejsce pracy:

Uniwersytet Warszawski

 

W czym się specjalizuję?

Mam szerokie doświadczenie w syntezie nowatorskich zaawansowanych materiałów funkcjonalnych konwertujących energię słoneczną w paliwo odnawialne. Moje dodatkowe zainteresowania naukowe obejmują strukturalne i molekularne mechanizmy adaptacji naturalnego aparatu fotosyntetycznego u ekstremofilnych mikroalg, świetnie prosperujących w środowisku przypominającym warunki pierwszych form życia. Wykorzystuję zdobytą w laboratorium fundamentalnę wiedzę mechanizmów fotokonwersji w naturalnym procesie fotosyntezy do budowy biohybrydowych urządzeń fotowoltaicznych i ogniw paliwowych zawierających wysoko stabilne biofotokatalizatory nanostrukturowane na przyjaznych środowisku materiałach elektrodowych. Mamduże doświadczenie i sukcesy w prowadzeniu wielu krajowych i międzynarodowych projektów B+R (m.in. Partner założycielski konsorcjów ESF EuroSolarFuels, H2020 SUNRISE i HE SUNERGY), a także w koordynacji międzynarodowych projektów POLTUR i Solar-driven Chemistry SUNCOCAT).

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ zależy mi na aktywnym kszałtowaniu energetycznej polityki Polski oraz polepszeniu współpracy pomiędzy przemysłem i środowiskami akademickimi nad przyspieszeniemgotowości i konkurencyjności rynkowej technologii konwersji energii słonecznej w zrównoważone paliwa i chemikalia.

dr. inż. prof. PIMOT Krzysztof Biernat
dr. inż. prof. PIMOT Krzysztof Biernat

Obszar specjalizacji:

inżynieria materiałowa;  inżynieria chemiczna;  termodynamika chemiczna;  technologie petrochemiczne  i biorafineryjne,

 

Miejsce pracy:

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji

 

W czym się specjalizuję?

Specjalizuje się w termodynamice chemicznej procesów zachodzących w  środowisku oraz technologii wytwarzania, oceny jakości i użytkowania  płynów eksploatacyjnych, w tym biopaliw. Jest autorem ponad 250 publikacji oraz 6 międzynarodowych monografii z zakresu właściwości i uwarunkowań eksploatacyjnych paliw, biopaliw i innych płynów eksploatacyjnych oraz ochrony środowiska oraz wypromował ponad dwieście  prac magisterskich i inżynierskich z tego zakresu, a także dwie prace doktorskie jako promotor pomocniczy.  Jest członkiem zwyczajnym Akademii Inżynierskiej w Polsce oraz członkiem wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych, w tym członkiem z wyboru w American Chemical Society , American Association for the Advacement of Science  oraz Society of Chemical Engeneering

 

Czemu tu jestem?

….ponieważ zakres mojej specjalizacji naukowo-badawczej obejmuje procesy przekształcania energii różnego pochodzenia i jej wykorzystania  na ciepło i pracę użyteczną

Zgłoś się do grupy roboczej!

    Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana, nasz dział obsługi klienta skontaktuje się z Tobą w najbliższym czasie.

    Niektóre z pól formularza posiadają błędy, popraw je aby móc wysłać formularz.








    Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Minister Rozwoju i Technologii z siedzibą 
w Warszawie (00-507) przy Placu Trzech Krzyży 3/5. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane 
w celu w celu zapisu do Grupy Roboczej. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Pani/Panu prawach znajduje się tutaj.

    Dokumenty