Gremium ekspertów Krajowej Inteligentnej Specjalizacji 10 „Technologie informacyjne, komunikacyjne oraz geoinformacyjne” stanowią przedstawiciele zajmujący się pracami nad ICT, geoinformacją, architekturą oprogramowania, strategia rozwoju produktów, teledetekcją, wykorzystaniem lotniczych i satelitarnych obrazów.
Pełny skład osobowy GR 10
Pobierz PDFWięcej informacji o KIS 10
ZobaczObszar specjalizacji:
definiowanie procesów badawczych, Ocena potencjału i opracowanie modeli komercjalizacji wyników prac B+R
Miejsce pracy:
Asseco Poland S.A.
W czym się specjalizuję?
Od 16 lat pracuję w Asseco Poland na stanowiskach związanych ze wspieraniem rozwoju spółki poprzez planowanie i przygotowywanie projektów B+R oraz projektów inwestycyjnych. Moje obszary aktywności to: planowanie projektów, koordynacja realizacji postępu rzeczowego i finansowego oraz wdrożenia wyników prac B+R w podmiotach Grupy Kapitałowej Asseco, opracowanie modeli komercjalizacji wyników prac B+R w ramach projektów współfinansowanych z pomocy publicznej, wyodrębnianie i kwalifikacja praw własności intelektualnej w ramach IP BOX.
Czemu tu jestem?
….ponieważ uważam, że rozwój sektora ICT oraz geoinformacji jest warunkiem tworzenia każdego nowoczesnego państwa, a do tego niezbędna jest wzajemna współpraca administracji państwowej, sektora nauki i sektora przemysłu.
Obszar specjalizacji:
geoinformacja, geoinformatyka, teledetekcja, fotogrametria, geodezja, kartografia
Miejsce pracy:
OPEGIEKA Sp. z o.o.
W czym się specjalizuję?
Z zawodu geodeta, absolwent podyplomowych studiów MBA i DBA w zakresie zarzadzania IT. Od blisko 30 lat jestem zatrudniony w OPEGIEKA Sp. z o.o. Przez wiele lat pełniłem funkcję dyrektora ds. rozwoju, odpowiadającego za rozwój usług i produktów na rynku geoinformatyki, teledetekcji i teleinformatyki. Obecnie jestem prezesem zarządu tej spółki. Na swoim koncie mam współautorstwo 3 patentów. Specjalizuję się w projektach związanych z budową systemów analitycznych i predykcyjnych, budową dronów latających i podwodnych, budową teledetekcyjnych platform lotniczych, tworzeniem usług chmurowych, rozwojem technologii satelitarnych, rozwojem obsługi zdjęć ukośnych, wykorzystaniem sieci neuronowych w analizie danych przestrzennych, tworzeniem centrum naukowych analiz danych przestrzennych.
Czemu tu jestem?
….ponieważ ponad 80% danych jakie do nas docierają i jakie przetwarzamy posiada indeks przestrzenny lub może być odniesionych do przestrzeni. Dlatego geoinformacja jest niezbędna dla rozwoju gospodarki, nauki, administracji i społeczeństwa informacyjnego.
Obszar specjalizacji:
sztuczna inteligencja, bioinformatyka, inżynieria oprogramowania
Miejsce pracy:
Politechnika Warszawska
W czym się specjalizuję?
Jestem doktorem habilitowany nauk technicznych w dyscyplinie informatyka. W swoim dorobku mam 180 publikacji, w tym 2 patenty. W działalności inżynierskiej implementowałem, projektowałem i zarządzałem ponad 30 projektami informatycznymi, które charakteryzowały się koniecznością wydajnej implementacji złożonych algorytmów dla takich organizacji jak: Politechnika Warszawska, Samsung, European Defence Agency, Aspartus sp z o.o., Instytut Nafty i Gazu, Milton-Essex SA, Braster SA, mBank SA, Plum sp z o.o., Octagonet SA, Filbico sp. z o.o., Make it right sp z o.o., Horizen sp z o.o., Shanghai Science and Technology TalentsDevelopment Center.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chciałbym wspierać transfer wiedzy z uczelni do przemysłu i rozwijać współpracę przedsiębiorstw z naukowcami w dyscyplinie informatyka.
Obszar specjalizacji:
procesorowe systemy wbudowane, bezpieczeństwo teleinformatyczne, zastosowania kryptografii
Miejsce pracy:
FibriTech sp. z o.o.
W czym się specjalizuję?
Od 2021 roku pracuję w FibriTech sp. z o.o., spółce rozwijającej przemysłową technologię wytwarzania materiałów z włókien organicznych. W latach 2018-2019 byłem Członkiem Zarządu w w 3City Electronics sp. z o.o., spółce produkującej komputery specjalne i urządzenia peryferyjne. Byłem Vice-przewodniczący sekcji Inteligentnych Sieci (ang. Smart Grids) w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Pracowałem także w w MindMade sp. z o.o, spółce realizującej specjalistyczne rozwiązania w obszarach bezpieczeństwa publicznego i łączności specjalne, w TechLab 2000 sp. z o.o., spółce projektującej i wykonującej kryptograficzne systemy ochrony informacji oraz rozwiązania telekomunikacyjne oraz w Instytucie Technologii Elektronowej.
Czemu tu jestem?
….ponieważ moje doświadczenie zawodowe istotnie koresponduje z zakresem KIS 10 – przez 30 lat pracowałem w dziedzinie inżynierii komputerowej i teleinformatyki, które stanowią horyzontalną dziedzinę wpływająca na współczesną technikę.
Dlaczego warto dołączyć do GR?
KIS 10, czyli technologie informacyjne, komunikacyjne oraz geoinformacyjne to specjalizacja, która obejmuje problematykę niezwykle aktualną. Ciężko sobie wyobrazić świat bez gromadzenia, przetwarzania i przesyłania informacji w formie elektronicznej. Ważne jest też umiejscowienie tej informacji w przestrzeni. Ponadto coraz częściej korzystamy w tym obszarze ze sztucznej inteligencji.
Obszar specjalizacji:
nawigacja satelitarna, teledetekcja satelitarna i BSP w zarządzaniu kryzysowym oraz w badaniach środowiska
Miejsce pracy:
Centrum Badań Kosmicznych PAN
W czym się specjalizuję?
Posiadam ponad 15-letnie doświadczenie w pozyskiwaniu i realizacji projektów związanych z zastosowaniem geoinformacji, teledetekcji i nawigacji satelitarnej oraz bezzałogowych statków powietrznych w bezpieczeństwie, zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie (m.in. Proteus (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka), SAT-AIS-PL (Europejska Agencja Kosmiczna), EEGS, EEGS-2, DRIVER+ (7. Program Ramowy UE), Sat4Envi (Operacyjny Program Polska Cyfrowa), HERoS (Horyzont 2020)). Brałam udział w opracowaniu nowej metodyki testowania nowych technologii i procedur w tych obszarach. Jestem współzałożycielkąCentrum Informacji Kryzysowej w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Mobilnego centrum analizowania i opracowywania danych satelitarnych. Twórczyni pierwszego polskiego oprogramowania służącego do transferu czasu za pomocą wielu systemów GNSS.
Czemu tu jestem?
….ponieważ zajmując się opracowywaniem nowych technologii geoinformacyjnych – od badaniapotrzeb poprzez zaprojektowanie, opracowanie i walidację produktu do jego wdrożenia – potrafię ocenić zarówno potrzeby rynku, jak i możliwości i bariery w ich zaspokojeniu.
Obszar specjalizacji:
automatyka, geoinformacja, AI. IoT. Technika Satelitarna
Miejsce pracy:
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Pomiarów i Automatyki PIAP
W czym się specjalizuję?
Koordynuję krajowe i międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe. Biorę udział w pracach konsorcjów w charakterzewykonawcy i eksperta merytorycznego, kierownika prac badawczych, kierownika projektu.
Projekty międzynarodowe, które wykonałem w ostatnich latach to: Evaluation of Galileo/Egnos service Jamming Incidence in Central Europe, Contract European Space Agency; STA-BOR-SEC Standards for Border Security Enhancement, TRIPS Transport Infrastructure Protection System, RiPCORD – ISEREST Road Infrastructure Safety Protection, LOGHAIN-TRANSCELOG-SAFETY EUREKA EAST – WEST Transport Corridors Monitoring, HAZ-MAT Hazardous Materials Transport Tracking and Tracing with LOW ORBIT SATELLITE (LEO),GENIE Global Environmental Network for Emergency Management.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chciałbym współpracować i dzielić się z krajowymi ekspertami zdobywanym doświadczeniem, rozwijać technikę satelitarną, geoinformację i wesprzeć wdrożenia nowychrozwiązań w tych obszarach.
Obszar specjalizacji:
pomoc publiczna, informatyka
Miejsce pracy:
Stowarzyszenie SoDa,
W czym się specjalizuję?
Jestem niezależnym ekspert w obszarze innowacji, startupów, dotacji i ulg podatkowych. Do 2019 roku pracowałam na stanowisku Dyrektor PwC odpowiedzialnej za obszar Innowacji oraz ulg B+R. Na stałe współpracuję z największym stowarzyszeniem z branży oprogramowania w Polsce SoDA, jako ekspert ds. pomocy publicznej. Łączę doświadczenia i wiedzę w zakresie realizacji i prowadzenia projektów o podwyższonym ryzyku, z wiedzą z zakresu pomocy publicznej, a takie połączenie ma ogromną moc sprawczą!
Jestem autorem metodologii wyboru innowacyjnych projektów, wielu publikacji z obszaru innowacji, zarówno innowacji wewnętrznych, na przykład systemy innowacji pracowniczych, jak i innowacji zewnętrznych, realizowanych w tzw. modelu open innovation.
Czemu tu jestem?
….ponieważ specjalizuję się głównie w sektorze informatycznym. Nadzorowałam przygotowanie m.in. programu sektorowego GameINN i specjalizuję się w projektach B+R w zakresie tworzenia technologii informatycznych.
Obszar specjalizacji:
teledetekcja, wykorzystanie lotniczych i satelitarnych obrazów do analiz roślinności z wykorzystaniem uczenia maszynowego
Miejsce pracy:
Uniwersytet Warszawski
W czym się specjalizuję?
Od 1995 roku pracuję na Uniwersytecie Warszawskim zajmując się teledetekcją i geoinformatyką. Badania swoje koncentruję na cennych przyrodniczo obszarach gór, jak i obszarach rolniczych. Do analiz wykorzystuję lotnicze dane hiperspektralne, a także wieloczasowe dane satelitarne, które są analizowane w algorytmach uczenia maszynowego. Znaczną część zajmują referencyjne badania naziemne. Jestem współorganizatorem wielu konferencji naukowych oraz promotorem prac dyplomowych wszystkich poziomów.
Czemu tu jestem?
….ponieważ interesuje mnie rozwój teledetekcji i geoinformatyki w Polsce. Powszechna dostępność zarówno aktualnych, jak i archiwalnych danych teledetekcyjnych umożliwia szereg cennych analiz umożliwiających optymalne zarządzanie przestrzenią.
Obszar specjalizacji:
geomatyka, architektura oprogramowania, strategia rozwoju produktów
Miejsce pracy:
AI Clearing
W czym się specjalizuję?
Posiadam ponad 25-letnie doświadczenie w zarządzaniu, sprzedaży, projektowaniu i dostarczaniu systemów IT. Z sukcesem zarządzałem wielomilionowymi projektami dla sektorów administracji publicznej, użyteczności publicznej i komunikacji oraz bezpieczeństwa publicznego, a obecnie współtworzę nowatorski w skali świata system AI Clearing Core. Od 2020 także właściciel firmy OpenGIS.pl, promującej otwarte dane oraz zastosowanie wolnego oprogramowania w projektach. Wcześniej byłem związany z Intergraph Polska/Hexagon Polska.
Jestem twórcą Geodeski, programu do tworzenia obiektowej mapy zasadniczej zgodnie z instrukcją K1 w środowisku AutoCADoraz EDIOMu, systemu ewidencji dróg i obiektów mostowych.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chciałbym, żeby moja wiedza i doświadczenie wspierały innowacyjność i rozwój polskich przedsiębiorstw.
Obszar specjalizacji:
sztuczna inteligencja, wpływ technologii na ludzki organizm
Miejsce pracy:
Global X Solutions sp. Z o.o.
W czym się specjalizuję?
Specjalizuję się w obszarze zarządzania IT i telekomunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (AI). Obecnie skupiam się na badaniu wpływu tych innowacji na człowieka oraz wykorzystaniu potencjału. Pełnię funkcję CEO Global X Solutions w Polsce. Odpowiadam również za kierowanie projektami startupowymi. Za projekt instalacji infrastruktury sieci IT zostałam uhonorowana nagrodą PARP. Miałam przyjemność kierować projektem w programie Samsung Inkubator. W ramach programu Design dla przedsiębiorców, kieruję projektem w którym powstają kabiny wyposażone w kompleksowy system teleinformatyczny, umożliwiający precyzyjne śledzenie parametrów zdrowotnych oraz skuteczną analizę danych wspartą aplikacją mobilną, zapewniając im wygodny dostęp i personalizowaną interakcję. Wszystkie rozwiązania nad którymi pracuję, kieruję w sposób, który integruje nowoczesne technologie z dbałością o środowisko i zdrowie człowieka.
Czemu tu jestem?
….ponieważ fascynuje mnie potencjał tych technologii w transformacji sektorów i poprawie naszego życia codziennego. Pragnę aktywnie uczestniczyć w rozwijaniu tych dziedzin, wykorzystując moje umiejętności koncentrujące się na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań.
Obszar specjalizacji:
geoinformacja, wielorozdzielcze Bazy Danych, Systemy Informacji Geograficznej
Miejsce pracy:
Politechnika Wrocławska
W czym się specjalizuję?
Od 2013 r. pracuję na Politechnice Wrocławskiej. Wcześniej byłam zatrudniona na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Uniwersytecie Wrocławskim. Jestem Przewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia Kartografów Polskich (SKP), Członkiem Komisji Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności, Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej przy MIR, Komitetu Narodowego ds. Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej, Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej i in.Specjalizuję się w kierowaniu projektami. Realizowałam m.in.: Opracowanie Systemu ewaluacji usług ekosystemowych zieleni miejskiej, Metodyka i procedury integracji, wizualizacji, generalizacji i standaryzacji baz danych referencyjnych dostępnych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz ich wykorzystania do budowy baz danych tematycznych.
Czemu tu jestem?
….ponieważ obejmuje m.in. tematy technologii geoinformacyjnych. Badaniami i wdrożeniami geoinformacji zajmuję się od 40 lat zarówno zawodowo jak i społecznie. Zależy mi na wysokiej jakości: danych w bazach informacji przestrzennej, mapach cyfrowych oraz multimedialnych w Polsce.
Obszar specjalizacji:
informatyka, sztuczna inteligencja, inżynieria oprogramowania
Miejsce pracy:
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
W czym się specjalizuję?
Jestem nauczycielem akademickim, inżynierem informatykiem i naukowcem, od ponad 20 lat związanym z Akademią Górniczo-Hutniczą. Aktualnie pełnię funkcję Dyrektora Instytutu Informatyki, Przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej Informatyka Techniczna i Telekomunikacja, Dyrektora Centrum Technologii Bezpieczeństwa AGH oraz Centrum Zarządzania Wdrożeniami AGH, a także Koordynatora ds. Informatyzacji Uczelni. Jestem Członkiem Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Informatycznego, autorem ponad 200 publikacji naukowych z pogranicza sztucznej inteligencji i inżynierii oprogramowania.
Czemu tu jestem?
….ponieważ zostałem wskazany z racji pełnionych funkcji (jak wyżej) przez Władze AGH oraz wieloletnich doświadczeń współpracy z podmiotami komercyjnymi i jednostkami administracji publicznej, jak również realizacji przedsięwzięć R&D&I, także w konsorcjach naukowo-przemysłowych z perspektywy kierownika projektu oraz szefa jednostki.
Obszar specjalizacji:
przetwarzanie obrazów oraz strumieni wideo, metody uczenia maszynowego
Miejsce pracy:
Politechnika Poznańska
W czym się specjalizuję?
Jestem wieloletnim pracownikiem Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki Politechniki Poznańskiej. Na tejże uczelni w 2005 roku ukończyłem jednolite studia magisterskie na kierunku Automatyka i Robotyka (specjalność Automatyka). W 2013 roku obroniłem rozprawę doktorską, uzyskując stopień doktora w dyscyplinie Automatyka i Robotyka. Jestem też absolwentem studiów podyplomowych na kierunku „Menedżer projektu B+R” na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Od ponad 15 lat zajmuję się zagadnieniami z dziedziny przetwarzania obrazów oraz uczenia maszynowego i robotyki. Posiadam doświadczenie w realizacji projektów B+R z dziedziny nadzoru wizyjnego, robotyki, diagnostyki medycznej, rolnictwa precyzyjnego i teledetekcji.
Czemu tu jestem?
….ponieważ zakres zagadnień będących w przedmiotem działania Grupy jest zbieżny z moimi zainteresowaniami naukowymi oraz doświadczeniem komercyjnym. Mam nadzieję przełożyć je na wkład w prace Grupy.
Obszar specjalizacji:
fotogrametria i teledetekcja
Miejsce pracy:
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
W czym się specjalizuję?
Jestem naukowcem i nauczycielem z dziesięcioletnim doświadczeniem w kierowaniu zespołami badawczymi i technicznymi. Obecnie zarządzam zespołem inżynierów, którzy rozwijają nowoczesne sensory, głównie na potrzeby automatyzacji procesów przemysłowych. Realizuję projekty, których wyniki wdrażane są w sektorze prywatnym i publicznym. Jestem współautorem kilkunastu publikacji naukowych i trzech zastrzeżeń patentowych w obszarze analizy danych. Moje główne zainteresowania naukowo-biznesowe związane są z praktycznym wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi geoinformatycznych. Jestem zwycięzcą europejskiego konkursu Sustainable Living Challenge – Copernicus Masters oraz międzynarodowego konkursu Lider Innowacji.
Czemu tu jestem?
….ponieważ interesują mnie nowe technologie oraz ich skuteczne wykorzystanie dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Obszar specjalizacji:
przetwarzanie i analiza obrazów cyfrowych, uczenie maszynowe, teledetekcja
Miejsce pracy:
Politechnika Śląska
W czym się specjalizuję?
Od 20 lat jestem zawodowo związany z Politechniką Śląską i brałem udział (zarówno jako wykonawca, jak i kierownik) w kilkunastuprojektach badawczych oraz badawczo-rozwojowych związanych z wizją komputerową, uczeniem maszynowym i obrazowaniem medycznym, z których wiele było realizowanych we współpracy z podmiotami gospodarczymi. Obecnie pracuję na stanowisku profesora uczelni oraz prowadzę prace badawczo-rozwojowe w firmie KP Labs Sp. z o.o., realizowane we współpracy z EuropejskąAgencją Kosmiczną. Moje zainteresowania naukowe są przede wszystkim związane z rozwojem metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a także z ich praktycznymi zastosowaniami w rozpoznawaniu i przetwarzaniu obrazów cyfrowych na potrzeby teledetekcji.
Czemu tu jestem?
….ponieważ chciałbym służyć swoim doświadczeniem w podnoszeniu konkurencyjności polskich podmiotów gospodarczych związanych z dziedziną sztucznej inteligencji.
Obszar specjalizacji:
geofizyka, obserwacja Ziemi, Big Data
Miejsce pracy:
CloudFerro Sp z o.o.
W czym się specjalizuję?
Jestem absolwentką wydziału Fizyki UW ze specjalnością geofizyka. Posiadam wieloletnie doświadczenie związane z rynkami elektroniki profesjonalnej i kosmosu. W CloudFerro odpowiadam za duże projekty związane z budową archiwów do przechowywania i udostępniania 'Big Data’ oraz chmur obliczeniowych opartych na narzędziach open source. Największe z nich to Copernicus Data Access Service oferujący ponad 35PB (a docelowo 100 PB) danych konstelacji Sentinel i Data Lake w którym będą przechowywane dane związane z modelowaniem cyfrowych bliźniaków Ziemi (Digital Twins). Jestem współautoem projektów badawczo-rozwojowych finansowanych z H2020 związanych z obserwacją Ziemi i przetwarzaniem chmurowym (np. AI4Copernicsu) a od 2023 r. członkiem rady dyrektorów EARSC (European Association of Remote Sensing Companies).
Czemu tu jestem?
….ponieważ w oparciu o doświadczenie zawodowe mogę wesprzeć grupę wnosząc perspektywę małej prywatnej spółki technologicznej. Jako członek EARSC i Cloud Alliance śledzę także inicjatywy UE w zakresie specjalizacji.
Obszar specjalizacji:
neuroinformatyka, interfejsy mózg-komputer
Miejsce pracy:
Uniwersytet Warszawski
W czym się specjalizuję?
Doktorat, habilitacja i tytuł profesora uzyskałem na Wydziale Fizyki UW, gdzie pracuję od ukończenia studiów do dzisiaj. W 2008 r. przeprowadziłem pierwszy w Polsce publiczny pokaz działania interfejsu mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI), w 2009 r. uruchomiłem pierwsze na świecie studia neuroinformatyki od I stopnia na Wydziale Fizyki UW. Jestem założycielem i prezesem BrainTech Sp. z o.o., która stworzyła od podstaw kompletny system BCI oparty o polskie technologie (sprzęt i oprogramowanie). Jestem kierownikiem projektów dofinansowywanych przez NCN i NCBiR.
Czemu tu jestem?
….ponieważ władze Uniwersytetu zaproponowały mi pełnienie tej funkcji ze względu na doświadczenie w łączeniu pracy naukowej z prowadzeniem firmy technologicznej.
Obszar specjalizacji:
inteligentne systemy transportowe
Miejsce pracy:
SPRINT S.A.
W czym się specjalizuję?
Od kilku lat jestem związany z firmą SPRINT S.A., gdzie realizuję projekty
z zakresu inteligentnych systemów transportowych (ITS), służących poprawie sterowania różnymi elementami infrastruktury miejskiej. Inteligentne systemy transportowe są połączeniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych z infrastrukturą transportową i pojazdami w celu poprawy bezpieczeństwa, zwiększenia efektywności procesów transportowych oraz ochrony środowiska naturalnego. Ukończyłem Zarządzanie Projektami na Wydziale Zarządzania, Katedra Ekonomiki Przedsiębiorstw Uniwersytetu Gdańskiego oraz studia z zakresu Nowoczesnych Metod Inżynierii Oprogramowania na WydzialeElektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Tytuł magistra zdobyłem na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Czemu tu jestem?
….ponieważ widzę potencjał w łączeniu tych zakresów badań oraz wdrożeń. W kręgu moich zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z inteligentnym transportem oraz wsparciem inteligentnych miast.