Idea inteligentnej specjalizacji
KIS to wybrane obszary B+R+I na styku nauki i gospodarki, stanowiące potencjał rozwojowy Polski

W ramach realizacji założonych zdań i celów zostały stworzone odpowiedniegremia, które umożliwiają zarządzanie i wdrażanie KIS.
Koordynatorem Krajowej Inteligentnej Specjalizacji jest Ministerstwo Rozwoju iTechnologii (MRiT). Resort jest odpowiedzialny za tworzenie koncepcji i planowanie zadań, organizację procesu przedsiębiorczego odkrywania (PPO) oraz monitorowanie inteligentnych specjalizacji, współpracę na poziomie międzynarodowym oraz regionalnym, a także ewaluację, aktualizację iweryfikację podejmowanych działań i wyznaczonych kierunków strategicznych.
Komitet Sterujący ds. KIS to gremium powołane w ramach projektu pozakonkursowego SmartDiscovery 2021-2027, składające się z Lidera:przedstawicieli MRiT, oraz Partnera projektu: przedstawicieli Polskiej AgencjiRozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Komitet odpowiada za realizację zadań projektowych, ukierunkowanych na wyłanianie i aktualizację KIS oraz monitoring założonych celów i efektów projektowych.
W celu większego zaangażowania decydentów politycznych w obszarach powiązanych z KIS zostanie utworzona Rada Koordynacyjna ds. KIS w celu wspierania podejmowanych decyzji w obszarze polityki naukowej i innowacyjnej oraz ustalenia kierunków działań w celu zapewnienia spójności podejmowanych inicjatyw w ramach KIS. Planowane jest organizowanie posiedzeń Rady nie rzadziej niż raz w roku.
Współpraca poziomu krajowego i regionalnego odbywa się przede wszystkim wramach 2 gremiów powołanych w celu wymiany informacji i dobrych praktyk we wdrażaniu i monitorowaniu strategii inteligentnych specjalizacji – Grupy Konsultacyjnejds. KIS przy Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Regionalnego Forum Inteligentnych Specjalizacji przy Konwencie Marszałków Województw RP. Realizacja koncepcji inteligentnej specjalizacji w Polsce zakłada ścisłą współpracę administracji publicznej przy procesie zarządczym i wdrożeniowymtakże w celu jak najpełniejszego zaangażowania interesariuszy (przedsiębiorców,przedstawicieli jednostek naukowych i szeroko pojętego społeczeństwa).