6 lutego, 2024

Konsultacje European Space Agency z przedstawicielami polskiego przemysłu kosmicznego podczas CAMILA Industry Day

5 lutego 2024 r. w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbyły się konsultacje z przedstawicielami polskiego przemysłu kosmicznego, w  tym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W warsztatach wzięło udział ponad 100 uczestników, którzy reprezentowali aż 40 podmiotów. Nie zabrakło też przedstawicieli Grupy Roboczej ds. KIS 10 „Technologie Informacyjne, Komunikacyjne oraz Geoinformacyjne”.

Celem projektu jest rozwinięcie kompetencji polskich podmiotów i budowa polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych CAMILA (County Awareness Mission In Land Analysis), która dostarczy wysokorozdzielczych danych z obserwacji Ziemi. Dane te znajdą zastosowanie w szczególności w rejestrowaniu, ocenie i monitorowaniu skutków zmian klimatycznych, zanieczyszczenia środowiska, bezpieczeństwa, bezpieczeństwa żywnościowego, określenia wysokości wsparcia państwa dla rolników i przedsiębiorców. Na poziomie strategicznym pozwolą one na ocenę skuteczności wprowadzanych programów rozwojowych i rozwiązań prawnych w sektorze publicznym i gospodarce.

Budowa polskiej konstelacji to bardzo ważna inicjatywa, wpisująca się w problematykę Grupy Roboczej ds. KIS 10, ponieważ nasz kraj nie posiada własnych satelitów, a zauważalne jest coraz większe zainteresowanie usługami obserwacji Ziemi opartymi o dane o wysokiej rozdzielczości. Porozumienie o budżecie 85 mln EUR dotyczy wsparcia ESA przy budowie (co najmniej) czterech polskich satelitów obserwacji Ziemi. Dzięki porozumieniu polskie podmioty zyskają kompetencje w zakresie produkcji i integracji systemów satelitarnych, a Polska dostęp do wysokorozdzielczych danych z obserwacji Ziemi.

 

Wyniesienie zespołu systemów satelitarnych optoelektronicznych i radarowego zniesie ograniczenia związane z niedostatecznymi parametrami technicznymi zgłaszanymi przez polską administrację publiczną, środowiska naukowe, ośrodki akademickie, czy przedsiębiorców i stworzy realną możliwość znacznie szerszego wdrożenia danych satelitarnych do realizacji zadań publicznych, związanych z wyzwaniami środowiskowymi i cywilizacyjnymi na poziomie operacyjnym. Dane dostarczane przez polską konstelację będą komplementarne do danych uzyskiwanych z satelitów Sentinel, ale z wyższą rozdzielczością, właściwą do obserwacji lokalnych.

Wdrożenie danych satelitarnych w procedury administracyjne wpłynie na oszczędność w wydatkowaniu środków publicznych oraz skuteczność działania administracji, a dla przedsiębiorców oznacza zwiększenie oferty rodzimych firm na rynku polskim, europejskim i światowym.

Projekt usprawni działania państwa w tym przede wszystkim administracji publicznej, poprzez wzrost jej efektywności, innowacyjności, dostępności zasobów i wiarygodności źródeł danych.