1. Nazwa beneficjenta – Adaptronica sp. z o.o.
2. Tytuł projektu „Adaptacyjne poduszki awaryjnego lądowania dla bezzałogowych statków powietrznych”
3. Działania (typ) – Sektorowe programy B+R
4. Technologia – system efektywnego rozpraszania energii podczas awaryjnego lądowania dla bezzałogowego statku powietrznego (BSP) pionowego startu i lądowania o masie do dziesięciu kilogramów, wykorzystujący adaptacyjną poduszkę powietrzną
5. Wartość projektu – 2 237 492,89 zł
6. Opis projektu – zaprojektowano, wykonano i przebadano system efektywnego rozpraszania energii podczas awaryjnego lądowania dla bezzałogowego statku powietrznego (BSP) pionowego startu i lądowania o masie do dziesięciu kilogramów, wykorzystujący adaptacyjną poduszkę powietrzną. Rozwiązanie takie pozwoliło na minimalizację obciążeń dynamicznych, działających na konstrukcję w fazie uderzenia BSP o ziemię przy nieznacznym wzroście masy całego układu
7. Efekty projektu – innowacyjny w skali świata produkt w postaci zintegrowanej ze strukturą bezzałogowego statku powietrznego adaptacyjnej poduszki powietrznej. Umożliwia bezpieczne sprowadzenie obiektu latającego na ziemię w przypadku awarii na małych wysokościach operacyjnych, jednocześnie minimalizując ryzyko wyrządzenia krzywdy osobom przebywających w pobliżu, zniszczenia mienia, a także uszkodzenia statku powietrznego oraz jego często bardzo drogiego wyposażenia.
1. Nazwa beneficjenta – W.S.O.P. Sp. z o.o., Knurów.
2. Tytuł projektu „Wzrost konkurencyjności firmy W.S.O.P. Sp. z o.o. poprzez uruchomienie Centrum Badawczo-Rozwojowego”
3. Działania (typ) – Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw
4. Technologia – budowa i wyposażenie kompleksu składającego się z powierzchni laboratoryjnych, produkcyjnych i biurowych, przeznaczonych do prac badawczo-rozwojowych w zakresie urządzeń do diagnostyki i obsługi pojazdów
5. Wartość projektu – 5 323 628,19 zł
6. Opis projektu – Budowa i wyposażenie kompleksu składającego się z powierzchni laboratoryjnych, produkcyjnych i biurowych, przeznaczonych do prac badawczo-rozwojowych w zakresie urządzeń do diagnostyki i obsługi pojazdów. Jego zasadniczą częścią jest laboratorium ze specjalnie zaprojektowanym kanałem do testowania prototypów urządzeń do diagnozowania bezpieczeństwa jazdy, unikalnym w skali kraju.
7. Efekty projektu – powstał kompleks stwarzający warunki do realizacji różnorodnych projektów badawczo-rozwojowych w zakresie urządzeń do diagnozowania bezpieczeństwa jazdy od strony konstrukcji mechanicznych oraz rozwiązań informatycznych.
1. Nazwa beneficjenta – ELKAT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.
2. Tytuł projektu „Opracowanie nowego produktu: łodzi typu „Airboat”
3. Działania (typ) – Bony na innowacje dla MŚP
4. Technologia – niezatapialna łódź płaskodenna napędzana śmigłem (Airboat)
5. Wartość projektu – 446 490,00 zł
6. Opis projektu – Efektem jest wyrób gotowy do wdrożenia do produkcji i wprowadzenia na rynek tj. niezatapialna łódź płaskodenna napędzana śmigłem (Airboat), potrafiąca poruszać się po wodzie, lądzie oraz lodzie bez narażenia na uszkodzenie silnika lub kadłuba. Łódź będzie produkowana w siedzibie Wnioskodawcy z wykorzystaniem posiadanego parku maszynowego.
7. Efekty projektu – prototyp łodzi o dużej mobilności dająca możliwość szybkiego dotarcia do trudno dostępnych terenów, precyzja sterowania oraz relatywnie niska cena.
1. Nazwa beneficjenta – Marine Technology Sp. z o.o.
2. Tytuł projektu – Opracowanie autonomicznej/zdalnie sterowanej pływającej platformy dedykowanej pomiarom hydrograficznym na akwenach ograniczonych
3. Działania (typ) – Sektorowe programy B+R
4. Technologia – autonomicznej/zdalnie sterowana wielozadaniowa platforma nawodna do działań na akwenach ograniczonych.
5. Wartość projektu – 2 613 780,00 zł
6. Opis projektu – opracowanie autonomicznej/zdalnie sterowanej wielozadaniowej platformy nawodnej do działań na akwenach ograniczonych tj. w obszarach portów, na redach, kotwicowiskach, zalewach, zatokach i jeziorach, rzekach i innych obszarach ścieśnionych.
7. Efekty projektu – świadczenie usług z wykorzystaniem wielozadaniowej autonomicznej/zdalnie sterowanej platformy nawodnej (ASV) oraz wykonywanie platform na zamówienie klientów zewnętrznych. Platforma ma zdolność wykonywania misji pomiarowych na akwenach ograniczonych. W trybie autonomicznym lub w trybie zdalnego sterowania, przydanego szczególnie w sytuacji trudnej nawigacyjnie, realizuje zaplanowaną trajektorię.