Co to jest partnerstwo?
Partnerstwo to relacja pomiędzy niezależnymi podmiotami, wynikająca z ich przedsiębiorczej postawy rynkowej, oparta na wzajemnym zaufaniu, zaangażowaniu i odpowiedzialności stron, które zdecydowały się współpracować po to, aby efekty ich kooperacji stanowiły dla nich określoną korzyść i miały trwały charakter [Kiełtyka K., Zarządzanie zespołami projektowymi – kto jest kim w zarządzaniu projektem? (w:) Współczesne trendy w zarządzaniu projektami, Sołtysik M., Wesołowska M., (red.) Kraków 2016]
Celem partnerstw jest określenie wspólnych obszarów do inwestowania o wysokim potencjale gospodarczym i społecznym oraz zbudowanie łańcuchów kooperacji.
Korzyści dla podmiotów współdziałających w partnerstwach to tworzenie globalnych łańcuchów wartości (Global Value Chains – GVC). Dzięki budowaniu takich łańcuchów, unika się niepotrzebnego powielania inwestycji w różnych regionach europejskich, możliwe jest uniknięcie nadmiernej fragmentacji oraz wykorzystanie potencjału synergii kooperacji. Partnerstwa umożliwiają współpracę międzyregionalną oraz przynoszą korzyść regionom i każdemu z członków partnerstwa.
Do tej pory powstały 3 platformy tematyczne przy Komisji Europejskiej, zapewniające wiedzę specjalistyczną i możliwość nawiązywania kontaktów z partnerami przy realizacji wspólnych projektów:
1. PLATFORMA W DZIEDZINIE ENERGII
Wspiera regiony, które mają podobne lub komplementarne priorytety energetyczne w swoich strategiach inteligentnych specjalizacji, aby tworzyć konkretne projekty inwestycyjne. Mobilizacja zainteresowanych podmiotów gospodarczych i naukowych odbywa się poprzez ułatwianie tworzenia „partnerstw energetycznych”, które oferują interaktywne i partycypacyjne areny współpracy międzyregionalnej. Partnerstwo energetyczne pomaga łączyć uzupełniające się mocne strony zainteresowanych podmiotów, wykorzystywać ich kompetencje w zakresie badań i innowacji, budować niezbędne zdolności badawcze, przezwyciężyć brak „masy krytycznej” i fragmentacji, uzyskać lepszy dostęp do globalnych łańcuchów wartości oraz wspierać współpracę inwestycyjną.
Platforma wspiera współpracę w następujących obszarach tematycznych:
2. PLATFORMA W DZIEDZINIE PRODUKCJI ROLNO-SPOŻYWCZEJ
Ma na celu wsparcie rozwoju wspólnych projektów inwestycyjnych poprzez zachęcanie do współpracy międzyregionalnej w obszarach tematycznych związanych z rolnictwem i żywnością. Za pośrednictwem platformy zainteresowane tą dziedziną podmioty mogą korzystać z nowych możliwości współpracy z partnerami z innych regionów.
Platforma wspiera współpracę w następujących obszarach tematycznych:
3. PLATFORMA NA RZECZ MODERNIZACJI PRZEMYSŁU
Ma na celu wspieranie regionów UE zaangażowanych w tworzenie projektów inwestycyjnych w przemyśle z zastosowaniem podejścia oddolnego – realizowanego poprzez współpracę międzyregionalną, uczestnictwo w klastrach i zaangażowanie przemysłu. Założeniem partnerstw tematycznych w obszarze modernizacji przemysłu jest aktywny udział przedsiębiorstw przemysłowych i powiązanych organizacji biznesowych, takich jak klastry, a także instytucji badawcze, środowisk akademickich a nawet organizacji społeczeństwo obywatelskiego.
Platforma wspiera współpracę w następujących obszarach tematycznych:
Trzy platformy tematyczne umożliwiają 145 regionom w całej Europie oraz poszczególnym krajom ścisłą współpracę w ramach 28 międzyregionalnych i transgranicznych partnerstw. Partnerstwa te wspierają regiony UE w promowaniu międzyregionalnej współpracy i wspólnych inwestycji oraz w radzeniu sobie z różnymi przeszkodami związanymi z wdrażaniem ich inteligentnych specjalizacji. Partnerstwa tematyczne obejmują aktywny udział organizacji biznesowych, instytucji badawczych, środowisk akademickich i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
Obecnie partnerstwa obejmują łącznie ponad 380 partnerów.
Polskie regiony zaangażowane są obecnie w obszary tematyczne:
Podejmij współpracę nad projektem z partnerem zagranicznym!
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii planuje podjąć działania, mające na celu zwiększenie współpracy polskich przedsiębiorców i ich zaangażowania w projekty ponadregionalne i międzynarodowe w obszarze regionalnych i krajowych inteligentnych specjalizacji poprzez realizację partnerstw tematycznych.
Wsparcie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii obejmować będzie doradztwo i animację działań, zmierzających do wypracowania wspólnych projektów, rozwiązywania barier formalnych, a także będzie obejmować wsparcie logistyczne, związane z umożliwieniem udziału w spotkaniach, poświęconych tworzonym partnerstwom, inicjatywom i projektom.