- Chemia i medycyna
- Auto-Moto-Aero-Space
- Surowce naturalne i wtórne
- Zielony ład
- Życie wspomagane technologią
- Przemysł 4.0
- Maszyny i urządzenia
W Polsce inteligentne specjalizacje wyznaczane są na poziomie krajowym, a także na poziomie regionalnym, w każdym z 16 województw. Potrzeba wskazania inteligentnych specjalizacji na poziomie krajowym, jak i regionalnym, wynika m.in. z konieczności wypełnienia warunku podstawowego pn. Dobre zarządzanie krajową lub regionalną strategią inteligentnej specjalizacji w ramach, określonego w ramach Celu Polityki 1 Bardziej inteligentna Europa dzięki wspieraniu innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej w ramach Polityki Spójności 2021-2027, niezbędnego do wypełnienia w celu uruchomienia programów operacyjnych ukierunkowanych na prowadzenie prac B+R oraz wdrażanie innowacji.
Regionalne inteligentne specjalizacje (RIS) w większości regionów są integralnym elementem Regionalnych Strategii Innowacji, które wyznaczają cele strategiczne dla poszczególnych województw w dłuższej perspektywie czasowej. Wyłonione w wyniku PPO inteligentne specjalizacje pozwalają skoncentrować działania administracji samorządowej, przedsiębiorców czy instytucji otoczenia biznesu na kluczowych obszarach wspierających transformację regionu w kierunku gospodarki bardziej zielonej i cyfrowej. Ukierunkowane działania regionów pozwalają na jej efektywniejsze unowocześnianie, przekształcanie strukturalne, w tym zróżnicowanie produktów i usług oraz tworzenie innowacyjnych rozwiązań społeczno-gospodarczych. Dzięki regionalnym inteligentnym specjalizacjom samorządy realizują własną strategię rozwoju innowacyjności i transformacji gospodarczej, odpowiadającej na aktualne wyzwania i trendy rozwojowe.
Poznaj unikalne atuty i możliwości każdego z 16 regionów Polski. Klikając na wybrany region, otrzymasz szczegółowe informacje o jego specjalizacjach, inwestycjach oraz innowacjach.